Белобрадова, ДБ: Нужни са образователни промени за децата с хронични заболявания

24.06.2026 16:49

90 ученици са приети в столични гимназии по реда за деца с хронични заболявания след тазгодишното Национално външно оценяване след 7. клас, показват данни на Регионалното управление на образованието – София-град.

За сравнение, през последните години средният брой на приетите по този ред е бил около 62. Тези данни оповести във фейсбук депутатът от ДБ Елисавета Белобрадова.

Тя отбелязва, че самото увеличение не е проблем, тъй като обществото е длъжно да осигурява подкрепа на децата, които се сблъскват със здравословни предизвикателства. Според Белобрадова обаче проблем  има и той е в начинът, по който се осъществява приемът.

"В България приемът след 7. клас е една от най-напрегнатите точки в образователната система. Хиляди семейства инвестират време, средства и огромни усилия в подготовката на децата си“, посочва тя.

По думите й е необяснимо защо учениците с хронични заболявания се приемат в рамките на общия прием, а не извън него. Така, когато в дадена гимназия бъдат приети няколко деца по този ред, те не увеличават общия брой на местата, а заемат места от утвърдения прием.

"Когато в една гимназия бъдат приети шест деца по тази наредба, те не се добавят към общия брой приети, а заемат шест места на деца, които са изкарали резултат за класиране. Така възниква усещането, че различни групи деца са поставени в конкуренция помежду си“, се казва в позицията.

"Вместо обаче да се реши, предходното правителство остави хронично болните в общия прием, но за сметка на това премахна списъка с болестите от наредбата и съвсем заличи обективните критерии за прием по това направление“, заявява тя.

Белобрадова пише още, че по този повод е отправено официално запитване до Министерството на образованието и науката и до РУО – София-град относно критериите, използвани при определянето на броя на приетите ученици по този ред.

"Зададох въпрос към МОН и РУО какви критерии са използвани при определяне бройката на децата, която нараства с над 30 процента“, посочва Белобрадова.

Като краткосрочно решение се предлага тази година да бъдат разкрити допълнителни места за учениците, които няма да успеят да се класират в желаните училища заради намаления брой места в общия прием.

"Нашият призив е тази година да се отпуснат допълнителни места за тези деца, за да решим текущия проблем, а впоследствие МОН да измени Наредбата и трайно да извади децата с хронични заболявания от общия прием“, се посочва още в позицията.

 

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Трагедията е голяма! Загиналите на "Тракия" деца са таланти от школата на футболния Славия

24.06.2026 19:06    

Загиналите две деца на АМ "Тракия" са футболисти от академията на

Министър Петрова бе домакин на събитие за Международния ден на жените в дипломацията

Министър Велислава Петрова беше домакин на тържествено събитие по повод Международния ден на жените в дипломацията, в рамките на което беше поставе

СОС: Любен Дилов-син посмъртно да бъде удостоен със званието „Почетен гражданин на София“

Столичният общински съвет (СОС) предстои да разгледа предложение за посмъртното удостояване на писателя, сценарист, журналист и общественик

Нанков: Незаконното строителство се бори не със снимки от хвърчила, а с административни актове

"Незаконно строителство не се “бори” със снимки от хвърчила и дронове, както се опитва да внуши регионалният министът Шишков."