Демерджиев за трагедията на АМ "Тракия": Ако АПИ не реагира, сезираме прокуратурата

25.06.2026 12:05

При катастрофата на „Тракия“ край Ямбол има смущаващи обстоятелства. Да премине камион без товар през мантинелите с лекота за мен е недопустимо. Крайно време е стопаните на пътя да се събудят и да вземат мерки. Ако това не се случи, че сезираме прокуратурата за престъпно бездействие. Това каза министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев пред журналисти.

По думите му МВР предприема комплексни мерки срещу пътния травматизъм. Той апелира АПИ да предприеме спешни действия, докато министерството работи над цялостна стратегия.

Набелязали сме конкретни мерки за всеки един рисков участък. Нашите дирекции имат задача на всеки такъв участък да предложат конкретни мерки. Стопаните на пътя да прегледат незабавно пътната настилка, съоръженията на пътя, знаковото стопанство и сервитутите. Това са действия, които трябва незабавно да бъдат извършени. В това число сцеплението на асфалта и тревожното състояние на мантинелите, които не могат да изпълняват функциите си. Нашият контрол няма да се изразява във фишове, издадени от храстите, а от патрули с включени светлини подпомагат движението“, посочи Демерджиев.

Според него в началото на летния сезон се извършват безотговорно ремонти. „Отстраняването на проблемите в рисковите участъци трябва да става много бързо. Разпоредих във Фонда за пътна безопасност да се мотивират подробно докладите, така че бъде оттук насетне. Ще проверим внимателно разходите, направени до момента, и при злоупотреби, ще сезираме компетентните органи“, информира министърът.

Той обеща скоро да предостави данни за производствата, свързани с пътни ремонти и изграждането на пътища, където според него има смущаващи забавяния от конкретни съдии. Прокуратурата е сезирана за споменатите нарушения.

Демерджиев присъства на тържествената церемония по връчване на дипломи на студенти от Академията на МВР. 

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Изпращаме месец Юни с Ягодова луна

25.06.2026 14:28    

Първото пълнолуние след началото на астрономическото лято ще бъде

Жителите на район "Младост" да не отварят прозорци след 22 часа!

От администрацията на столичния район "Младост" предупреждават, че тази вечер след 22:00 ч. ще бъде извършена имагоцидна обработка срещу комари.

Министър Ефремова: С бюджет за няколко месеца революции не могат да се правят

Бизнесът и синдикатите обявиха, че не подкрепят предложения от държавата проектобюджет на Държавното обществено осигуряване, който се разглежда от