В този бюджет залагаме преди всичко на реализма, почтенността, диалогичността, залагаме на точните числа, не да ги прикриваме, залагаме реалистичните числа. От 2021 г. дефицитите са започнали да играят лоша шега, трябвало е да правят икономии, но са го оставяли за следващите. Това заяви вицепремиерът и министър на финансите Гълъб Донев в предаването „Още от деня“ по БНТ.
Този бюджет вече се изпълнява, поясни той.
Донев уточни, че дефицитът, който се обяви от 5,7% е заедно с 1,7 млрд. евро допълнително. По думите му, ако не са били дефицитите, направени от кабинетите „Желязков“ и „Гюров“ бюджетът е щял да е с процент и нещо по-нисък.
"Ние в този бюджет нямаме нито една политика, която да реализираме. В него продължаваме заложените политики от предходните правителства", подчерта министърът на финансите.
"В Министерство на финансите смятаме, че трябва да попитаме Евростат за проектите, които са започнати, без да има предвидени средства за тях. ЕК гледа реалистично на нещата. Тя прави оценка на това кога е изпусната нишката в бюджета. Тя прави анализ на всички данни, до които има достъп. Влезли сме с коректни данни в еврозоната пред ЕК, но заметеното под килима, ще попитаме „Евростат“ към коя година се отнася или ще се прехвърли за 2026 г. Това са проекти, които са започнати, но неплатени", уточни той.
В тези 9 милиарда са включени 5 милиарда средства, които са с европейско финансиране. Тук са всички проекти и инвестиции, които трябва да бъдат направени и разплатени до 31 август тази година по ПВУ. Останалите 4 милиарда са национално финансиране. В тези 4 милиарда 1,1 милиарда са средствата, които осигуряваме тази година за разплащане на проектите на общините. Тук са и други проекти – за болници, детски градини, инвестиционни капиталови програми на министерства, Националния осигурителен институт, Здравната каса и общините, плюс допълнителни 255 милиона", обясни финансовият министър.
По думите му политиците от опозицията треперят от страх да не разберат хората какви са ги надробили. Те искали да се заметат техните решения, довели до дефицит от 7,5%, който с мерки го сваляли на 5,7%.
Въпреки негативните данни, Гълъб Донев успокои: "Хората да са спокойни, ще се справим с това трудно положение. Можехме да слезем под 3%, ако ги нямаше тези недофинансирани проекти на общините".
По думите на финансовия министър не се замразяват социални плащания и даде пример с пенсиите по швейцарското правило. “Увеличаваме обхвата на семействата, които получават детски надбавки. Обратните твърдения са неверни. За минималната работна заплата трябва да се разработи механизъм за изчисленията ѝ. Всичко, което се коментира за бюджета не е истина“.
За осигуровките на държавните служители, Донев заяви: „Това е една от мерките, които сме заложили. Винаги, когато дойде време за избори, политиците започват с тази тема, че държавните служители не си плащали осигуровките. Нашето предложение е малко по-радикално. Финансовата логика за хазната ще дойде най-рано през 2028 г.“.
2027 година няма да има увеличение на данъците и няма да има промяна в данъчната система, която ще стане факт от 1 януари 2027 г. Предстои дълбока административна реформа - много повече дигитализация и изкуствен интелект, така че хората да могат да получават по-бързи услуги на по-ниска цена, увери той.
На 1 юли бюджет 2026 г. влиза за обсъждане и приемане от Министерския съвет, още в същия ден ще бъде изпратен в Народното събрание, заяви финансовият министър.
