КНСБ подкрепя част от мерките, заложени в проекта на държавния бюджет за 2026 г., но има и сериозни резерви към финансовата рамка, заяви главният икономист на синдиката Любослав Костов след представянето на проекта от Министерството на финансите. По думите му окончателното становище на КНСБ ще бъде изготвено преди заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
"Доволни сме, че вдигат максималния осигурителен доход, макар че можеше още. В момента той не отговаря на ръста на средния осигурителен доход и липсва смелост в тази посока", каза Костов пред журналисти.
"Дотолкова доколкото това е бюджет за 5 месеца, се надяваме вече за бюджета за 2027 г. от септември месец да говорим за промяна в данъците - вдигане на данък дивидент и данък печалба. Европейската комисия посочи, че българската данъчна система е регресивна и несправедлива“, коментира още Костов.
По думите му, най-бедните и средната класа, които са гръбнака на икономиката поемат много по-голяма данъчно осигурителна тежест от богатите и предприемачите. Икономистът смята, че социалните дисбаланси ще се изгладят с бюджета за 2027 г.
Според КНСБ в бюджета са заложени прекалено оптимистични разходи за капиталови инвестиции.
"Над 9 млрд. евро капиталова програма. Кое им дава основание да смятат, че ще изпълнят само за 5 месеца, при положение че миналата година направиха не повече от 5.8 млрд. Дори да се сложат общинските проекти и ПВУ, пак не излиза. Да не говорим, че има ръст на издръжката в 1.5 млрд., което е 36%, при положение, че не се е променило много потреблението и консумацията на отделните министерства. За съжаление, хората, които работят, пострадаха, и с този бюджет няма ръст на тяхната покупателна способност, да не кажа, че тя и ще намалее, тъй като инфлацията продължава да расте и до края на годината няма да остане на това ниво“, каза икономистът.
