Чип върху скалпа управлява устройства с мозъчни сигнали

09.04.2025 17:32
Сензорът прилича на малък кръст с микроскопични шипове, които пробиват леко горния слой на скалпа, а от него се простира гъвкав проводник, наподобяващ гърчеща се змия (снимка: W. Hong Yeo / Georgia Tech)

Американски инженери изобретиха микрочип за управление на технологията чрез мозъчни импулси. Малкият сензор осигурява до 96,4% точност и не изисква имплантиране, а се прикрепя директно към скалпа.

Разработката е дело на учени от Технологичния институт на Джорджия, заедно с техни колеги от Южна Корея. За разлика от добре познатата технология Neuralink, която изисква имплантиране на чип в главата, новият сензор просто се прикрепя към кожата, без пациентът да се подлага на сложни операции.

Чипът, който реализира интерфейс мозък-компютър (BCI) и е се крие между космите на главата, улавя сигнали от мозъка и ги превръща в команди за електронни устройства. Например, ако пациентът помисли да отвори приложение на своя смартфон, то послушно ще се стартира.

Досега подобни системи изглеждаха като обемисти шлемове с куп жици, но новият сензор е толкова малък, че се крие между косата на главата. Той е удобен и лесен за използване.

Сензорът е изработен от мека смола и прилича на малък кръст с микроскопични шипове. Тези бодли леко пробиват горния слой на скалпа – не по-дълбоко от ухапване от комар – и разчитат мозъчните сигнали под повърхността.

От сензора се простира гъвкав проводник, наподобяващ гърчеща се змия. Той преминава през косата и се свързва с миниатюрен процесор. Той от своя страна изпраща безжично команди към устройството за управление, било то компютър, смартфон или смарт очила.

Инженерите вече са тествали технологията. В един от експериментите сензорът предава сигнали към компютър, работещ с приложение за телефон. В друг тест сигналите отиват към интелигентни очила.

Точността на системата е впечатляваща – 96,4%, а самият сензор стои сигурно на главата до 12 часа. Това означава, че е не само ефективен, но и практичен за продължителна употреба.

Защо това изобретение е важно? Старите BCI технологии бяха сложни и скъпи, но новият сензор обещава да бъде достъпен за всички нуждаещи се. Чипът може да помогне на хора с увреждания като парализа, например.

Източник: technews.bg

управление с мисъл
Технологии
Подобни  

Полицията се готви да въведе система с ИИ, която ще може да “предсказва” извършването на престъпления в метрото на Ню Йорк

04.05.2025 17:57    

Метрополитенът на Ню Йорк изследва възможностите на изкуствения ин

Много скоро Microsoft Authenticator ще изтрие запазените ви пароли. Ето какво трябва да направите, за да не ги загубите.

Microsoft започва поетапно премахване на функциите за управление на пароли в приложението Authenticator, като процесът ще протече в три етапа:

NotebookLM на Google вече предлага аудио обобщения на 76 нови езика, включително български

, позволява на потребителите да генерират подобни на подкаст аудио обобщения с помощта на виртуални водещи. Тези обобщения се създават на базата на

Изкуственият интелект като оръжие за манипулация: Експеримент в Reddit показва колко уязвими са хората

Екипа тайно пускат в действие AI ботове, които публикуват над 1700 коментара в продължение на няколко месеца. Тези ботове не просто участват в диск