Какви са правилата за получаване на наследствена пенсия?

Какви са правилата за получаване на наследствена пенсия?
10.04.2025 10:17

Преживелите съпрузи имат право на наследствена пенсия при спазване на определени условия, разписани в Кодекса за социално осигуряване. В отговор на запитване от русенка, експерт от Националния осигурителен институт (НОИ) разяснява кога и как може да се получи такава пенсия.

Жителка на Русе се обърна с въпрос относно правата на своя свекър, чиято съпруга е починала в началото на март тази година. Специфичният случай засяга мъж, който поради недостатъчен трудов стаж, все още няма собствена пенсия и предстои да навърши 70 години в края на юли, когато ще има право на социална пенсия.

Главният експерт в НОИ Мария Белчева дава подробни разяснения по случая, позовавайки се на законовите разпоредби. Според чл. 82, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване, преживелият съпруг има право на наследствена пенсия 5 години по-рано от възрастта му по чл. 68, ал. 1 или преди тази възраст, ако е неработоспособен.

"При изнесените данни, че през месец юли тази година тъстът ви ще навърши 70 години, той ще има право на наследствена от починалата си съпруга", обяснява експертът от НОИ, цитирана от Вестник "ТРЕТА ВЪЗРАСТ". Наследствената пенсия се определя в процент от полагащата се лична пенсия на починалото осигурено лице и при един наследник е 50 на сто от нея.

Срокове за подаване на документи

Важно е да се знае, че пенсиите и добавките към тях се отпускат от датата на придобиване на правото, ако заявлението с необходимите документи е подадено в 2-месечен срок от тази дата. Ако документите са подадени след изтичане на 2-месечния срок, пенсиите и добавките към тях се отпускат от датата на подаването им.

В конкретния случай правото за отпускане на наследствена пенсия е възникнало със смъртта на съпругата в началото на месец март тази година, като към тази дата е необходимо наследникът да няма сключен нов граждански брак.

Необходими документи и процедура

За отпускане на наследствена пенсия гражданите или техните упълномощени лица трябва да се обърнат към съответното териториално поделение на НОИ по постоянния или настоящ адрес на заявителя за пенсия, като подадат необходимите документи.

"В случай, че заявлението за наследствена пенсия е подадено в 2-месечен срок от смъртта на наследодателя, наследствената пенсия ще бъде отпусната от първо число на месеца, следващ месеца на смъртта, т.е. от 1 април 2025 година", уточнява Мария Белчева, позовавайки се на чл. 94, ал. 4 от КСО.

Когато наследодателят е бил пенсионер, се подава само заявление за отпускане на наследствена пенсия по образец УП-1, в което задължително се декларира обстоятелството дали правоимащото лице има сключен нов граждански брак.

Експертът от НОИ допълва, че съгласно чл. 89а от КСО, право на социална пенсия за старост имат лицата, навършили 70-годишна възраст, на които не е отпусната друга пенсия, включително от друга държава, когато годишният доход на член от семейството към датата на навършване на възрастта е по-малък от 30 на сто от сбора на линията на бедност, определена за страната през последните 12 месеца.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Желязков поздрави Мерц за избирането му за канцлер на Германия: Заедно ще работим!

06.05.2025 22:24    

Министър-председателят Росен Желязков поздрави Фридрих Мерц по слу

Посолството на САЩ у нас: Проблемът с българския F-16 не е необичаен

Първи коментар за F-16 на Сюзън Фалатко - временно управляваща Посолството на Съединените американски щати у нас. Ексклузивно пред NOVA

Президентът на Полша Анджей Дуда пристига на официално посещение в България

На 7 май, сряда, по покана на държавния глава Румен Радев президентът на Република Полша Анджей Дуда ще бъде на официално посещение в България.

Опасни гръмотевични бури и поройни дъждове в няколко района у нас

Към 15:00 часа във вторник в няколко района на страната се образуваха опасни гръмотевични бури. Това са:→ Враца - Червен бряг - Бяла Слатина