Студенти от СУ ще изучават ядрен синтез с авангардна платформа

10.04.2025 18:44
Ядреният синтез е ключът към чистото енергийно производство, заяви Искрен Ванков, Alpha Ring (снимка: Физически факултет, Софийски университет “Св. Кл. Охридски”)

„България може да бъде част от енергийната революция. Страната има потенциала да бъде лидер в чистата енергия чрез инвестиции в иновации и възобновяеми източници”, заяви проф. Александър Гън от Калифорнийски университет по време на конференцията, организирана от Alpha Ring International в партньорство с Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”.

Fusion Future Conference представи Alpha-E – авангардна платформа за образование и изследвания в областта на ядрената енергетика (базирана на сливането на леки ядра), разработена в Силициевата долина съвместно с Оксфордския университет и MIT.

Alpha-E ускорителят ще бъде част от практическото обучение на българските студенти във Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”. За първи път в Европейския съюз студенти ще имат възможност да се докоснат до сърцето на ядрения синтез чрез технологията.

„Това е безпрецедентна възможност за българските студенти – за първи път те ще могат да работят с реална технология в сърцето на ядрената наука. Това е крачка напред не само за тяхното образование, но и за мястото на България в световната енергийна еволюция”, добави проф. дфзн Георги Райновски – декан на Физическия факултет към СУ.

„Ядреният синтез е ключът към бъдеще с устойчиво и чисто енергийно производство. С Alpha-E подкрепяме българските студенти в създаването на иновации в глобалната енергийна трансформация”, подчерта Искрен Ванков, Alpha Ring International.

Източник: technews.bg

Alpha Ring Alpha-E Институт GATE Искрен Ванков чиста енергия ядрен синтез
Технологии
Подобни  

Автофокусните очила на IXI обещават революция в корекцията на зрението

10.06.2025 10:15    

Основата на иновацията на IXI са течнокристалните лещи, които мога

Заключение

За начинаещите специалисти с образование в сферата на компютърните науки и умения за софтуерна разработка, пазарът предлага разнообразие от възможн

Опасен прецедент: ИИ изнудва създателите си, за да избегне деактивация

По време на предварителните тестове, изследователите поставили Claude Opus 4 в ролята на асистент във фиктивна компания. След това предоставили на

Proton заплашва да напусне Швейцария заради нов закон

Швейцарското правителство планира изменение на закона за наблюдение, което според експерти създава сериозни рискове за сигурността на криптирането