Тестването на моделите с изкуствен интелект е извършено на базата на най-добрия бенчмарк SWE-bench, който измерва способността на AI системите да създават програмен код. Оказва се, че дори топ AI модели като OpenAI (o1) и Anthropic (Claude 3.7 Sonnet) се справят само с половината от грешките.
По време на експеримента на AI агентите е възложено да решат 300 задачи за премахване на грешки в кода. Лидер е моделът Claude 3.7 Sonnet, който има успеваемост от 48,4%, следван от OpenAI o1 (30,2%) и o3-mini (22,1%).
Подобна ефективност в коригирането на софтуерни грешки е далеч от нивото, което човек би очаквал от опитни програмисти. Основният проблем, според TechCrunch, е, че изкуственият интелект все още не разбира как да използва наличните инструменти и да интерпретира грешките.
Ключова пречка остава липсата на данни за обучение на моделите. „Ние силно вярваме, че обучението или преквалификацията може да ги направи [AI моделите] по-добри интерактивни програми за отстраняване на грешки”, отбелязват авторите на изследването. „Това обаче изисква специализирани данни, например верига от записи на всички процеси на взаимодействие между хора и AI дебъгери”.
В момента такива данни са недостатъчни, което ограничава възможностите на AI моделите. Например, популярният инструмент Devin от стартиращата компания Cognition Labs се справя само с три от 20 теста за кодиране именно по тази причина.
И докато AI се използва силно от компании като Google, главният изпълнителен директор на компанията Сундар Пичай казва, че една четвърт от кода, създаден с помощта на изкуствен интелект, всъщност може да въведе грешки.
Технологичните лидери са скептични относно пълната автоматизация на програмирането. Бил Гейтс е убеден, че програмирането като професия със сигурност няма да изчезне. Подобни мнения споделят главният изпълнителен директор на Replit Амджад Масад, шефът на Okta Тод Маккинън и CEO-то на IBM Арвинд Кришна.
Въпреки очевидните предизвикателства, интересът към инструментите за разработка на AI продължава да расте. Инвеститорите виждат потенциал за повишаване на ефективността, но водещи разработчици смятат, че е твърде рано да се доверят изцяло на изкуствения интелект.