Оптичен чип увеличава 10 пъти скоростта на интернет

11.04.2025 16:22
Оптичният усилвател с размери няколко сантиметра, създаден от учените от Чалмърс(снимка: Chalmers University of Technology / Vijay Shekhawat)

Днес интернет данните се предават чрез оптични кабели с помощта на лазерни импулси. За да се предотврати изкривяването на сигнала, се използват усилватели, от които зависи честотната лента на мрежата.

Сегашните устройства работят в диапазон от около 30 нанометра, но новият чип покрива 300 нанометра. Това е като да замените тесен тунел с широк мост – потокът от информация се увеличава без загуба на качество.

Устройството на шведските учени има размери няколко сантиметра и е направено от силициев нитрид – материал, който ефективно провежда светлина. Вътре в чипа са разположени спирални канали, които насочват светлинните вълни с минимални загуби.

„Основното предимство е комбинацията от рекордна ширина на честотния диапазон и ниски нива на смущения. Това прави възможно усилването дори на слаби сигнали, например от сателити”, обяснява Питър Андерсон, ръководител на изследването.

Учените са поставили няколко усилвателя на един чип, което улеснява мащабирането на технологията. Този дизайн ще направи възможно създаването на лазери, които незабавно превключват между различни дължини на вълната.

В медицината новата технология ще подобри диагностиката: например, инфрачервеният диапазон ще може да показва детайлно тъкан при търсене на тумори, а видимият диапазон ще повиши точността на лазерните операции.

Освен това устройствата за предаване на данни ще станат по-компактни и по-евтини, заменяйки няколко специализирани устройства наведнъж.

В момента чипът работи в диапазона 1400-1700 нанометра, който се използва в интернет комуникациите. Въпреки това, чрез промяна на дизайна на каналите, той може да бъде адаптиран за видима светлина (400-700 нм) или инфрачервено лъчение (2000-4000 нм). Това ще отвори пътя към нови технологии – от холографски дисплеи до неинвазивна хирургия.

Разработката вече е тествана в лабораторията на университета, а първите приложения се очакват през следващите години. Технологията първо ще бъде внедрена в интернет инфраструктурата, за да се справи с нарастването на трафика от интелигентни устройства и стрийминг услуги.

След това иновацията ще навлезе в медицинско оборудване и изследователски инструменти. Учените прогнозират, че след 5-10 години подобни чипове ще станат основа не само за бърз интернет, но и за точни методи за ранна диагностика на заболявания.

Източник: technews.bg

интернет оптичен интернет оптичен чип
Технологии
Подобни  

Полицията се готви да въведе система с ИИ, която ще може да “предсказва” извършването на престъпления в метрото на Ню Йорк

04.05.2025 17:57    

Метрополитенът на Ню Йорк изследва възможностите на изкуствения ин

Много скоро Microsoft Authenticator ще изтрие запазените ви пароли. Ето какво трябва да направите, за да не ги загубите.

Microsoft започва поетапно премахване на функциите за управление на пароли в приложението Authenticator, като процесът ще протече в три етапа:

NotebookLM на Google вече предлага аудио обобщения на 76 нови езика, включително български

, позволява на потребителите да генерират подобни на подкаст аудио обобщения с помощта на виртуални водещи. Тези обобщения се създават на базата на

Изкуственият интелект като оръжие за манипулация: Експеримент в Reddit показва колко уязвими са хората

Екипа тайно пускат в действие AI ботове, които публикуват над 1700 коментара в продължение на няколко месеца. Тези ботове не просто участват в диск