Астероидът 2024 YR4, който в началото на годината предизвика сериозно внимание заради възможен сблъсък със Земята, се оказа по-безобиден, отколкото се смяташе. Нови наблюдения показват, че космическото тяло ще премине безопасно покрай нашата планета през декември 2032 г. , предаде Факти.
Първоначалните оценки, направени в края на 2023 г., сочеха 1,3% шанс – или 1 към 83 – астероидът да се сблъска със Земята. Тази вероятност постави 2024 YR4 във фокуса на световните медии и доведе до активни обсъждания за защитата на планетата от космически заплахи.
След последващи прецизни наблюдения, включително с космическия телескоп „Джеймс Уеб“, учените окончателно потвърдиха, че астероидът няма да представлява опасност за Земята. Макар и минимален, остава 2% шанс 2024 YR4 да се сблъска с Луната.
Изненадващ произход
По-интересното обаче се оказа не потенциалната заплаха, а произходът на астероида. Според ново изследване, публикувано от международен екип учени, 2024 YR4 произхожда от централната част на главния астероиден пояс между Марс и Юпитер – регион, който досега рядко се е свързвал с астероиди, достигащи вътрешната част на Слънчевата система.
„Малко сме изненадани от произхода му в централния пояс. Не очаквахме астероиди от тази зона да достигат орбита, която пресича Земята“, коментира астрономът Брайс Болин, един от водещите изследователи по проекта.
Според екипа, ретроградното въртене на астероида – в посока, обратна на неговото движение около Слънцето – играе ключова роля за разгадаването на произхода му. Именно това движение, в комбинация с т.нар. ефект на Ярковски – слабата, но постоянна сила, възникваща от неравномерното излъчване на топлина – вероятно е отклонило обекта към вътрешната част на Слънчевата система.
Гравитационните взаимодействия с Юпитер също са изиграли съществена роля, като са придали на астероида настоящата му орбита, която се приближава до Земята.
Допълнителен анализ разкрива, че 2024 YR4 има необичайна форма – той е сплескан и наподобява хокейна шайба. Това контрастира с повечето известни астероиди, които обикновено имат неправилна, "картофена" форма. Освен това, астероидът се върти със зашеметяваща скорост – само 20 минути са нужни за едно пълно завъртане около оста му.
По размер, 2024 YR4 попада в категорията на т.нар. „купчини от развалини“ – астероиди, съставени от множество по-малки фрагменти, свързани гравитационно след разрушаването на по-голям обект. Учените дори предполагат, че 2024 YR4 може да е бил скален фрагмент, откъснал се от такъв по-голям астероид.
Изследването на 2024 YR4 предоставя на учените ценни данни за поведението и характеристиките на потенциално опасни астероиди. Бързото идентифициране на формата, скоростта на въртене и произхода на подобни обекти може да се окаже ключово при бъдещи мисии за отклоняване или наблюдение на тела, приближаващи се към Земята.
„Тези наблюдения са важна стъпка напред в изграждането на глобална стратегия за реакция при потенциални астероидни заплахи“, обяснява Болин.
Макар 2024 YR4 да не носи риск за Земята, неговата история ни напомня колко важно е непрекъснатото наблюдение на небето – и колко много още има да научим за обитателите на нашата Слънчева система.