Колко ще получите, ако сте болничен по време на празничните дни?

Колко ще получите, ако сте болничен по време на празничните дни?
15.04.2025 09:16

Предстоящите четири празнични дни може да се окажат не толкова радостни за тези, които са принудени да лежат болни в леглото. Важно е да знаете правилата относно болничните и изплащането на обезщетенията в такива случаи.

Според информация от официални източници, Националният осигурителен институт (НОИ) изплаща обезщетения само за работните дни. Това означава, че ако в месеца има много официални празници, няма да получите парично обезщетение за тези дни. Същото правило важи и за почивните дни - събота и неделя.

Съгласно разпоредбата на чл. 6, ал. 5 от Наредбата за медицинската експертиза, неработните дни, както и ползването на друг законоустановен отпуск не прекъсват временната неработоспособност. Това е важно да се знае, тъй като създава често объркване сред пациентите.

Не бива да забравяте, че първите 2 дни от болничния се заплащат от работодателя, като обезщетението е частично - ще получите 70% от брутното си възнаграждение. Следващите дни се поемат от общественото осигуряване, като размерът на обезщетението е 80% от среднодневното брутно трудово възнаграждение за общо заболяване и 90% за трудова злополука и професионална болест.

Важно е да се отбележи, че изплащането на болничните не става веднага. Процесът започва с подаване на данните от работодателя към НОИ, след което институцията изплаща обезщетенията за временна неработоспособност по предварително утвърден график.

Кога може да се прекъсне болничният?

Прекъсване на временната неработоспособност се допуска само когато лицето се е явило на работа със съгласието на органа, разрешил отпуска по болест (лекуващият лекар, ЛКК, ТЕЛК или НЕЛК). "Това обстоятелство се отразява съответно в амбулаторен лист, медицински протокол на ЛКК или експертно решение", поясняват от компетентните органи.

Експертите обръщат внимание и на често срещани нарушения при издаването на болнични листове. Например, нарушение на чл. 13, ал. 1 от Наредбата за медицинската експертиза е налице, когато са издадени два болнични листа за временна неработоспособност, по единия от които отпускът изтича непосредствено преди почивните или празничните дни, а другият започва непосредствено след тях, при условие че общият брой дни в отпуск надвишава 14.

Особено внимание заслужава фактът, че дните за временна неработоспособност поради карантина не се включват в 14-те дни непрекъснат отпуск по болест, разрешен еднолично от лекуващия лекар или лекаря по дентална медицина.

Не се издава правилно и болничен лист след празничен или почивен ден, когато преди този ден лицето е било във временна неработоспособност със същата диагноза, а съответният празничен или почивен ден не е включен в болничния лист.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Чл.-кор. проф. Атанас Семов представи новата си книга "Конституцията и Европейският съюз. Том 1"

09.05.2025 00:11    

"Много се надявам, когато разгърнете тази книга, да я приемете със

Желязков поздрави папа Лъв XIV и му пожела да работи с мъдрост и всеотдайност за по-мирен свят

"Поздравления за новия папа Лъв XIV! Нека работи с мъдрост и всеотдайност за по-мирен свят и диалог между всички", написа премиерът Росен Желязков

Фискалният съвет е против увеличаването на разходите за отбрана

Фискалният съвет е против увеличаването на разходите за отбрана. Това става ясно от становище на съвета, разпратено до медиите.

Борисов: Сърдечни поздравления за новоизбрания папа Лъв XIV, нека бъде глас на мира и състраданието!

Сърдечни поздравления за новоизбрания папа Лъв XIV! Нека мисията му бъде водена от мъдрост, нека бъде глас на мира и състраданието, написа във Фейс