Предупреждение от Белия дом: Електрониката получава само временна отсрочка за митата

25.04.2025 14:12

“Не става дума за изключение от митата”, заяви Тръмп в публикация в своята социална мрежа Truth Social. “Тези продукти просто се преместват в различна ‘категория’ на тарифите.”

В същата публикация президентът обеща да започне разследване за национална сигурност в сектора на полупроводниците и “цялата верига за доставки на електроника”. Тръмп категорично подчерта позицията си: “Няма да бъдем държани като заложници от други държави, особено от враждебни търговски нации като Китай.”

Временно облекчение за технологичните гиганти

В петък Белият дом обяви, че някои електронни продукти ще бъдат изключени от високите реципрочни мита върху стоките от Китай. Фондовите пазари в САЩ реагираха положително, като акциите на Apple и производителя на чипове Nvidia се очакваше да скочат значително след новината, че митата върху техните продукти, внасяни в САЩ, се отменят.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Министерството на търговията на Китай коментира, че това освобождаване показва, че САЩ прави “малка стъпка към коригиране на погрешната си едностранна практика на ‘реципрочни мита'” и настоя Вашингтон да отмени целия митнически режим.

Чжан Ли, президент на Китайския център за развитие на информационната индустрия, заяви пред държавната медия China Daily, че изключенията доказват “колко важен е Китай за големите американски технологични компании, които разчитат силно на страната за производство и иновации”.

Нови мита – въпрос на време

Въпреки временното облекчение, министърът на търговията на Тръмп, Хауърд Лутник, разкри в неделя, че критични технологични продукти от Китай ще се сблъскат с отделни нови мита заедно с полупроводниците в рамките на следващите два месеца.

“Те са освободени от реципрочните мита, но са включени в митата за полупроводници, които ще дойдат вероятно след месец или два”, обясни Лутник в интервю за ABC. Според него, Тръмп ще наложи “специален фокусиран тип мито” върху смартфони, компютри и други електронни продукти, заедно със секторни мита, насочени към полупроводници и фармацевтични продукти.

Лутник прогнозира, че тези нови тарифи ще доведат до преместване на производството на тези продукти в Съединените щати. “Това са неща, които са от национална сигурност и трябва да се произвеждат в Америка”, добави той.

Търговска война без победители

Двете най-големи икономики в света са в постоянно напрежение, откакто Тръмп започна глобална митническа офанзива, насочена особено към китайския внос. Китайският лидер Си Дзинпин заяви в понеделник, че протекционизмът “не води до никъде” и че търговската война няма да има “победители”.

Взаимните ответни действия доведоха до повишаване на американските мита върху Китай до 145%, а Пекин наложи ответно мито от 125% върху американския внос. В петък Пекин заяви, че ще игнорира бъдещи повишения на митата от страна на Тръмп, тъй като те вече са толкова високи, че “няма пазарно приемане на американските стоки” в Китай.

Говорител на китайската митническа агенция в понеделник коментира, че износът на страната е изправен пред сложна и тежка външна ситуация, но “небето няма да падне”. Той добави, че китайското вътрешно търсене е широко и страната изгражда диверсифициран пазар.

Икономически последици

Непоследователната политика на Тръмп относно митата предизвика най-големите колебания на Уолстрийт от пандемията COVID-19 през 2020 г. Референтният индекс Standard & Poor’s 500 е спаднал с повече от 10% от встъпването на Тръмп в длъжност на 20 януари.

След като обяви всеобхватни данъци върху вноса от десетки търговски партньори, Тръмп внезапно издаде 90-дневна пауза за повечето от тях. Китай беше изключен от тази отсрочка.

Последиците от митата на Тръмп и последвалите резки промени в политиката изпратиха шокови вълни през американската икономика, като инвеститорите разпродаваха държавни облигации, доларът се срина, а доверието в американските акции се понижи.

Сенаторът на САЩ Елизабет Уорън, демократ, критикува последната ревизия на митническия план на Тръмп, за който икономистите предупреждават, че може да намали икономическия растеж и да подхрани инфлацията. “Няма митническа политика – само хаос и корупция“, заяви Уорън в предаването “This Week” на ABC, говорейки преди последната публикация на Тръмп в социалните медии.

Междувременно, Китай се стреми да укрепи връзките със съседните страни на фона на ескалиращата търговска война. Си Дзинпин ще посети Виетнам в понеделник, започвайки обиколка в Югоизточна Азия.

На фона на агресивните действия на Тръмп и в ЕС открито се чуват призиви за подобряване на търговските отношения с Китай и намаляване на икономическото обвързване със САЩ.

Източник: tehnocafe.com

Технологии
Подобни  

Полицията се готви да въведе система с ИИ, която ще може да “предсказва” извършването на престъпления в метрото на Ню Йорк

04.05.2025 17:57    

Метрополитенът на Ню Йорк изследва възможностите на изкуствения ин

Много скоро Microsoft Authenticator ще изтрие запазените ви пароли. Ето какво трябва да направите, за да не ги загубите.

Microsoft започва поетапно премахване на функциите за управление на пароли в приложението Authenticator, като процесът ще протече в три етапа:

NotebookLM на Google вече предлага аудио обобщения на 76 нови езика, включително български

, позволява на потребителите да генерират подобни на подкаст аудио обобщения с помощта на виртуални водещи. Тези обобщения се създават на базата на

Изкуственият интелект като оръжие за манипулация: Експеримент в Reddit показва колко уязвими са хората

Екипа тайно пускат в действие AI ботове, които публикуват над 1700 коментара в продължение на няколко месеца. Тези ботове не просто участват в диск