Една от мечтите на президента Тръмп е следващия му iPhone да има надпис “Made in USA” вместо познатото “Assembled in China”. Според изкривената логика на американския политик това е лесна работа. Затова нямаше много учудени, когато с характерния си размах и без много да му мисли, Тръмп наложи 104% мита върху стоките, внасяни от Китай. А после, сякаш това не беше достатъчно, вдигна митата до умопомрачителните 125%.
“Просто преместете производството в Америка!” – или как Тръмп опрости сложен проблем до абсурдСпоред Тръмп решението е просто – ако компаниите искат да избегнат митата върху стоки от Китай, Виетнам, Тайланд и Индия, трябва просто да преместят производството си в САЩ. Звучи логично в политическа реч, но в реалния свят на глобалните вериги за доставки? Не толкова.
“Абсолютно, той вярва, че имаме работната ръка, имаме работната сила, имаме ресурсите да го направим!” заяви с ентусиазъм прессекретарят на Белия дом Каролин Левит, сякаш става въпрос за организиране на барбекю в задния двор, а не за преместване на една от най-сложните производствени екосистеми в света.
Министърът на търговията Хауърд Лутник добави своя бисер към дискусията: “Армията от милиони и милиони хора, които завинтват малки, малки винтчета, за да правят iPhone-и, скоро ще е американска.” Да, точно така – милиони американци, които мечтаят да завинтват винтчета по цял ден за минимална заплата, просто чакат този момент!
Реалността зад производството на iPhone: Малко по-сложно от “завинтване на винтчета”Докато политиците фантазират, нека погледнем реалността. Списъкът с доставчици на Apple включва над 320 компании от повече от 50 държави, които заедно наемат около 1.4 милиона души. Минералите, необходими за производството на iPhone, идват от 79 страни и се обработват в 200 различни рафинерии и топилни пещи, от които само 20 се намират в САЩ.
Тим Кук, CEO на Apple, обясни още през 2017 г., че причината компаниите да използват Китай не са ниските разходи за труд (които вече не са толкова ниски), а уменията и опитът, концентрирани на едно място:
“Нашите продукти изискват наистина напреднали инструменти и прецизност при работата с материалите. Китай постави огромен фокус върху производството. САЩ, с течение на времето, спряха да развиват масово определени професионалните умения. Можете да съберете всички инженери по инструментална екипировка в САЩ в стаята, в която седим в момента. В Китай ще ви трябват множество футболни игрища.”
Финансовата реалност: Сглобен в САЩ iPhone ще струва около $2,300?Ако някак си Apple успее да премести производството на iPhone в САЩ, цената му вероятно ще скочи до около $2,300. За да стане ясно защо – американските оператори на машини печелят средно $43,000 годишно, докато същата професия във Виетнам носи по-малко от $5,000.
Според анализатора Дан Айвс от Wedbush Securities: “Реалността е, че ще са необходими 3 години и $30 милиарда, за да се премести дори само 10% от веригата за доставки на Apple от Азия в САЩ, при това с огромни смущения в процеса.”
“За американските потребители реалността на $1,000 iPhone като един от най-добре изработените потребителски продукти на планетата ще изчезне,” добави той. “Ако потребителите искат iPhone за $3,500, тогава да, можем да ги правим в Ню Джърси или Тексас.”
Има и нещо още по-лошо. Apple вече опита да произвежда в САЩ – с Mac Pro през 2013 г. Сглобяван в Остин, Тексас, компютърът беше забавен с месеци поради различни проблеми, един от които беше… недостиг на винтове. Да, не можаха да намерят достатъчно винтове в страната, която според Тръмп е готова да произвежда най-сложния потребителски електронен продукт в света. Истината е, че в последните години Щатите и ЕС изцяло зависят от производството в Азия. Там е по-евтино, има много работна ръка и екологията не е приоритет. Ще трябват много пари, време и усилия, за да се поправи грешката, която Запада направи по отношение на Китай. В света на Тръмп нещата явно са много, много прости, но за съжаление в реалността нещата се случват много по-трудно.
Ефектът от търговската война върху Apple и технологичния сектор“Тарифният икономически Армагедон, отприщен от Тръмп, е пълна катастрофа за Apple, предвид огромната ѝ производствена експозиция в Китай,” казва Айвс. “Според нас, няма американска технологична компания, която да е по-негативно засегната от тези мита от Apple, с 90% от iPhone-ите, произведени и сглобени в Китай.”
В резултат на това Wedbush намали целевата си цена за акциите на Apple от $325 на $250. Акциите на компанията вече са паднали с около 25% от началото на годината.
Когато популистките лозунги се сблъскват със суровата реалностИдеята за iPhone “Made in USA” се определя от експертите като “чиста фантазия”. Докато Тръмп говори за връщане на производството в Америка с лекотата, с която обещава да построи стена по границата с Мексико, реалността е далеч по-сложна и нюансирана.
Apple наистина обяви инвестиция от $500 милиарда в САЩ, но по-голямата част от тези средства ще отидат за изграждане на нов производствен център в Хюстън, който ще произвежда сървъри за поддръжка на Apple Intelligence, а не iPhone-и.
В крайна сметка, докато Тръмп фантазира за армии от американци, които завинтват винтчета в iPhone-и, реалният свят на глобалните вериги за доставки продължава да функционира по свои собствени закони – закони, които дори 125% мита не могат да променят за една нощ. А междувременно потребителите и компаниите са тези, които ще платят цената за тези политическите фантасмагории.