Бивша служителка на Facebook разкрива скандални сделки на компанията с Китай

25.04.2025 14:12

В бурно изслушване пред американския Сенат, бивш висш служител на Фейсбук отправи сериозни обвинения, които разтърсиха технологичния свят и повдигнаха тревожни въпроси за отношенията между големите технологични компании и авторитарни режими.

Сара Уин-Уилямс, бивш ръководител на отдела за глобална публична политика на Фейсбук, свидетелства пред американския Сенат относно връзките на компанията с Китай. Според нейните думи, компанията, която днес познаваме като Мета, е работила директно с Китайската комунистическа партия (ККП) по начин, който “подкопава националната сигурност на САЩ и предава американските ценности”.

Най-шокиращото твърдение на Уин-Уилямс е, че Фейсбук е разработил специални инструменти за цензура по поръчка на ККП. Тези инструменти са давали на така наречения китайски “главен редактор” огромна власт над модерирането на съдържанието – до степен, в която е можел да спре достъпа до услугата в определени региони на Китай или в конкретни дати, като например годишнината от масовите протести на площад Тянанмън.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

“Като част от разработения инструмент за цензура имаше допълнения към брояча на посещенията – така че всеки път, когато дадено съдържание получи над 10 000 прегледа, това автоматично задейства преглед от така наречения “главен редактор”, обясни тя пред сенаторите.

Мета отрича обвиненията

Компанията категорично отхвърли всички обвинения на Уин-Уилямс. “Свидетелството на Сара Уин-Уилямс е откъснато от реалността и пълно с неверни твърдения”, заяви Райън Даниелс, говорител на Мета, в изявление пред TechCrunch. “Въпреки че самият Марк Зукърбърг публично говореше за нашия интерес да предлагаме услугите си в Китай и подробностите бяха широко отразявани преди повече от десетилетие, фактът е следният: ние не оперираме с нашите услуги в Китай днес.”

Книга, която взриви дебата

Свидетелството на Уин-Уилямс беше очаквано с огромен интерес. През март тя публикува книга за времето си във Фейсбук, озаглавена “Безотговорни хора: Предупредителна история за власт, алчност и загубен идеализъм”. Само ден след публикуването ѝ, Мета спечели временно решение от арбитър, според което Уин-Уилямс е нарушила клаузата за неоклеветяване, която е подписала при напускането на компанията.

Парадоксално, опитът на Мета да ограничи разпространението на книгата изглежда е имал обратен ефект – сега тя заема второ място в списъка с бестселъри на “Ню Йорк Таймс” в категорията нехудожествена литература.

Дълбоките връзки с китайското правителство

Въпреки че официално услуги като Фейсбук и Инстаграм са забранени в Китай, Мета прави сериозни приходи от тази страна. Според собствения финансов отчет на компанията (формуляр 10-K), тя е реализирала приходи от 18,3 милиарда долара от Китай през 2024 г., което е увеличение спрямо 13,69 милиарда долара през 2023 г. и 7,4 милиарда долара през 2022 г.

Уин-Уилямс твърди, че връзката на Мета с китайското правителство е много по-дълбока. Тя споделя документи с Конгреса, част от които бяха показани в редактиран вид по време на изслушването от сенатор Джош Хоули. В един имейл се вижда, че ръководители на Фейсбук са обсъждали предоставянето на ККП достъп до потребителски данни от Китай и Хонконг.

“Фейсбук изглежда е бил готов да предостави данните на потребителите в Хонконг на китайското правителство във време, когато продемократичните протестиращи се противопоставяха на репресиите на Пекин”, заяви сенатор Ричард Блументал, а Уин-Уилямс потвърди, че това е вярно.

Особено тревожно е твърдението на Уин-Уилямс, че ако Мета споделя данните на китайските потребители с китайското правителство, от технологична гледна точка няма начин да се избегне и споделянето на данни от американски потребители, които са взаимодействали с китайски потребители.

Тя също така твърди, че Мета е информирала Китай за развитието на различни технологии като изкуствен интелект и разпознаване на лица – факт, който повдига сериозни въпроси за националната сигурност и технологичния трансфер към потенциални геополитически съперници.

Разкритията на Сара Уин-Уилямс хвърлят сянка върху етичните практики на една от най-влиятелните технологични компании в света. Ако думите и са истина, може би е време да станем по-внимателни с данните, които споделяме в социалните мрежи. Компания, която е готова да сътрудничи с геополитически противници на страната си заради печалбата, със сигурност би използвала данните ни по всякакъв начин, за да спечели.

Източник: tehnocafe.com

Технологии
Подобни  

Полицията се готви да въведе система с ИИ, която ще може да “предсказва” извършването на престъпления в метрото на Ню Йорк

04.05.2025 17:57    

Метрополитенът на Ню Йорк изследва възможностите на изкуствения ин

Много скоро Microsoft Authenticator ще изтрие запазените ви пароли. Ето какво трябва да направите, за да не ги загубите.

Microsoft започва поетапно премахване на функциите за управление на пароли в приложението Authenticator, като процесът ще протече в три етапа:

NotebookLM на Google вече предлага аудио обобщения на 76 нови езика, включително български

, позволява на потребителите да генерират подобни на подкаст аудио обобщения с помощта на виртуални водещи. Тези обобщения се създават на базата на

Изкуственият интелект като оръжие за манипулация: Експеримент в Reddit показва колко уязвими са хората

Екипа тайно пускат в действие AI ботове, които публикуват над 1700 коментара в продължение на няколко месеца. Тези ботове не просто участват в диск