Повечето мобилни приложения не печелят и 1000 долара месечно

25.04.2025 14:12

В света на мобилните приложения съществува една неудобна истина, която потребителите рядко осъзнават – повечето разработчици едва свързват двата края. Ново проучване, обхващащо над 75,000 мобилни приложения, разкрива сурова реалност: мнозинството от разработчиците не успяват да достигнат дори 1,000 долара месечен приход през първите две години от съществуването си.

Трудният път към минималната печалба Дни от пускането до достигането на съответния месечен приходСредно дни от пускането до достигането на съответния приход Източник: RevenueCat

Данните от доклада “Състоянието на приложенията с абонамент 2025” на компанията RevenueCat показват, че само около 20% от всички приложения успяват да достигнат прага от 1,000 долара месечен приход, а едва 5% стигат до 10,000 долара.

Най-трудно е за приложенията в категориите пазаруване, пътуване и помощни програми. В противовес, приложенията за снимки, видео и игри имат най-голям шанс да достигнат месечен приход от 1,000 долара в рамките на първите две години.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Добрата новина е, че приложенията, които все пак успяват да достигнат този минимален праг, обикновено го правят сравнително бързо. Средният период за достигане на 1,000 долара месечен приход е 60 дни, макар че този показател варира значително според типа приложение. Например, образователните приложения се нуждаят средно от 79 дни.

Пропастта между успешните и останалите се разширява

Особено тревожен е фактът, че разликата в приходите между най-успешните 5% приложения и останалите 95% продължава да се увеличава. През 2024 г. най-добрите 5% са печелили 200 пъти повече от всички останали, а през 2025 г. тази разлика скача до 500 пъти.

Доходи след първата година по категорииМинимални и максимални доходи след първата година по категории. Източник – RevenueCat

След първата година най-успешните 5% приложения в повечето категории (игри, фото и видео, здраве и фитнес, социални и лайфстайл) генерират над 5,000 долара месечно. В същото време, приложенията в долните 25 процента печелят между 5 и 20 долара месечно, в зависимост от категорията, с изключение на фото и видео приложенията, където долната четвърт генерира около 32 долара месечно.

Друг интересен факт е, че 76.1% от разработчиците в Северна Америка получават над 80% от приходите си от iOS приложения, което показва значителен дисбаланс между платформите и платежноспособността на потребителите им.

Защо абонаментите са толкова важни за разработчиците

Липсата на възможности за монетизация в мобилния софтуер принуждава разработчиците да убеждават потребителите да се абонират за премиум функции – или понякога просто за да продължат да използват приложението. Това може да дразни потребителите, които нямат интерес от допълнителни функции или не виждат стойност в плащането за нещо, което преди са използвали безплатно.

Според доклада, периодът, в който хората са склонни да опитат абонамент за мобилно приложение, е много кратък. Цели 82% от пробните периоди започват в същия ден, когато потребителят инсталира приложението, което е дори по-висок процент от миналата година. Или накратко казано – ако клиента не плати веднага, шанса да го направи в по-късен етап не е много голям.

Графиките в доклада показват колко често пробните потребители отказват абонамента си в рамките на месец – или дори седмица – след регистрацията. Интересно е, че “увеличението на цените не е посочено като причина за отказ от абонамент, което предполага, че промените в цените или се случват рядко, или не влияят значително върху задържането на абонатите”, отбелязва докладът.

Предизвикателството с подновяването на абонаментите

Както можете да предположите, разработчиците на приложения се сблъскват и с огромни препятствия около подновяването на абонаментите. Докладът показва, че “при месечните планове едва 10% от платците достигат втората година”, а при седмичните планове “по-малко от 5% стигат до шестия месец”.

Очаква се приложенията, базирани на изкуствен интелект, да въведат “много допълнителни модели на ценообразуване, базирани на използването (кредити или плащане за функция), вместо да разчитат единствено на абонаменти”.

Какво означава това за потребителите

За обикновените потребители тези данни хвърлят светлина върху причините, поради които любимите им приложения постоянно ги подканят да се абонират. Зад всяко такова подканяне стои екип от разработчици, които се борят да направят приложението си финансово устойчиво в изключително конкурентна среда.

Докато за потребителите може да е дразнещо да виждат все повече подкани за абонамент или покупка, за разработчиците това често е въпрос на оцеляване. Балансът между предоставянето на стойност на потребителите и генерирането на достатъчно приходи остава едно от най-големите предизвикателства в индустрията на мобилните приложения.

В крайна сметка, ако наистина ценим дадено приложение и искаме да продължи да съществува и да се развива, може би си струва да преосмислим отношението си към абонаментите и да ги разглеждаме не като досадна пречка, а като начин да подкрепим разработчиците, които създават инструментите, които използваме всеки ден.

Източник: Аrstechnica

Източник: tehnocafe.com

Технологии
Подобни  

Полицията се готви да въведе система с ИИ, която ще може да “предсказва” извършването на престъпления в метрото на Ню Йорк

04.05.2025 17:57    

Метрополитенът на Ню Йорк изследва възможностите на изкуствения ин

Много скоро Microsoft Authenticator ще изтрие запазените ви пароли. Ето какво трябва да направите, за да не ги загубите.

Microsoft започва поетапно премахване на функциите за управление на пароли в приложението Authenticator, като процесът ще протече в три етапа:

NotebookLM на Google вече предлага аудио обобщения на 76 нови езика, включително български

, позволява на потребителите да генерират подобни на подкаст аудио обобщения с помощта на виртуални водещи. Тези обобщения се създават на базата на

Изкуственият интелект като оръжие за манипулация: Експеримент в Reddit показва колко уязвими са хората

Екипа тайно пускат в действие AI ботове, които публикуват над 1700 коментара в продължение на няколко месеца. Тези ботове не просто участват в диск