Европейската комисия призова за сериозно отношение към твърденията за саботаж на първия български изтребител Ф-16, като подчерта необходимостта подобни сигнали да бъдат разисквани чрез подходящите канали и да се основават на потвърдени доказателства. Това заяви говорителят на ЕК Тома Рение в специално изявление за БНР.
"Ние приветстваме поясненията от българското Министерство на отбраната и изтъкваме важността на прозрачността и отговорността на институциите за разглеждането на каквито и да било опасения от технически и оперативен характер", посочи Рение.
Говорителят на Европейската комисия подчерта, че всички страни членки на ЕС трябва да могат да модернизират и засилват отбранителните си способности в съответствие със стандартите на НАТО, без да бъдат подложени на ненужен натиск или дезинформация.
Избягване на политизиранеСпоред представителя на Европейската комисия, в настоящия момент на повишени хибридни заплахи и геополитическа нестабилност, особено в региона, е изключително важно да се избегне политизирането на въпросите, свързани с отбраната.
Тома Рение потвърди, че Комисията следи внимателно развитието на ситуацията в България, свързана със съобщенията за техническите проблеми на наскоро получения изтребител Ф-16.
Контекст на ситуациятаБългария получи първия си изтребител Ф-16 Block 70 на 2 април тази година, а на 13 април бе проведена официална церемония по приемането му. Скоро след това бяха установени технически отклонения в системите на самолета, което породи спекулации за възможен саботаж.
Според информация на министъра на отбраната Атанас Запрянов, вторият български изтребител Ф-16 трябва да пристигне до броени дни. Общо страната ни е поръчала 16 такива самолета, които ще бъдат доставени поетапно до 2027 година.