Иван Искров: Референдумът за еврото си е чист саботаж срещу държавата в последната минута

17.05.2025 12:24

Саботаж срещу държавата в последната минута!
Така бившият управител на БНБ Иван Искров окачествява исканията, дошли от президента Румен Радев за провеждане на референдум дали България да въведе еврото от 2026 година.

Искров представя своята позиция в своеобразно отворено писмо във фейсбук до зам.-министъра на културата и историк Тодор Чобанов, който преди дни разказа накратко историята на българския лев. Бившият управител на БНБ изрично уточнява, че позицията му е и като съавтор на първото споразумение между БНБ и правителството от далечната 2004 година за подготовка и въвеждане на еврото в България от 1 януари 2007 година.

"Искам да споделя, че внимателно следя дебата "за/против" въвеждането на еврото от началото на 2026 година! Включително трика с т.нар. Референдум, с който негодниците се опитват да ни върнат в началото на 90-те! По техни си чисто партийни, икономически и котерийни причини, които нямат нищо общо с Путин, Си Дзинпин или който и да е друг, включително с интересите на обикновените хора. Изрично отбелязвам, че харесвам руснаците, китайците, индийците, украинците, бразилците и т.н. и все по-малко западните ни цензури, които сега доминират ЕС. Тук
нашите градски либерали май прекаляват, обвинявайки за всичко Путин и неговите "агенти" в България", уточнява в началото на отвореното си писмо Иван Искров.


"Не, че съм против референдумите, но на фона на очакван положителен доклад само след месец и наимоверно тежката подготовка и работа, която БНБ, банките, стотиците хиляди фирми, счетоводители, софтуерни специалисти и др. трябва да извършат само за 6 месеца, това си е чист саботаж срещу държавата, в последната минута, от най-висше естество!

Саботаж срещу усилията на цяло поколение политици, финансисти, стопански дейци, интелектуалци, обикновени трудещи се хора! Защото, ако сега не използваме геополитическия "прозорец", никога няма да премахнем дерогацията. Участвал съм в стотици явни и закрити срещи и дискусии на всякакво ниво, и никога достиженията на България във валутно-финансовата област не са били подкрепяни напълно. Все някой (най-вече от Северна Европа) ни е слагал прът в колелата. Днес за пръв път "вятърът" в Брюксел и Франкфурт духа в нашата посока!", категоричен е в позицията си Иван Искров.


"Референдумът за българския лев и еврото се състоя през Жан Виденовата зима и решението беше взето тогава, на барикадите в София и в големите градове. Чисто технически нещата са отдавна ясни - от 1юли 1997 година, когато България въведе паричния съвет с новия Закон за БНБ.

Дебатът е интересен единствено в исторически и геополитически контекст!", пише още бившият управител на БНБ.


Искров публикува и връзка към позицията на Тодор Чобанов, в която историкът разказва историята на лева. В нея зам.-министърът на културата описва историята и кога България е имала свои пари.


"Като историк бих искал да напомня на всички, че в Първото българско царство, в което се роди "Златния век" на българската култура и което действително при Крум и Симеон Велики тропа на портите на Константинопол и диктува политическия дневен ред в региона, няма никакви свои пари, а данъкът от Византия пристига в ромейски
златици.

Във Второто ни царство има собствени монети, но те плътно следват византийския модел, а византийските пари циркулират наравно с нашите и многократно ги превъзхождат като обем.

В Третото царство започваме с въвеждането на стандарта на франка и сантимите му и оттам идва стабилността на паричната система за десетилетия наред - докъм войните в началото на ХХ век.

Днес по-младите не помнят хиперинфлацията на прехода, от която ни спаси валутният борд, който "завърза" лева за германската марка, а оттам - за еврото. Де факто влязохме с единия крак в еврозоната, преди да влезем в еврозоната.

Благодарение на това днес у нас няма хиперинфлация и не обръщаме всичко спечелено в евро и долари, както правехме през 90-те притеснени от непрекъснато "играещите" курсове на лева.

Благодарение на влизането ни в ЕС кирилицата стана официална азбука на Съюза. Влизането ни в Еврозоната ще позволи българските символи да се появят на милиони банкноти и монети и ще си гарантираме спокойствието на общата европейска валута. България ще спечели суверенитет и финансова стабилност, ще паднат лихвите и ще се улеснят инвестициите.

Ако Симеон Велики беше продължил курса на Владимир-Расате за откъсване от християнството и цивилизацията, днес вероятно България нямаше да съществува - както изчезнаха Аварския и Хазарския хаганати.

Днешната цивилизация, с всичките й достижения и кусури, е общият ни европейски дом и еврото е част от нея, гласи позицията на Чобанов.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

БСП отчита на пленум 100-те дни на кабинета, подкрепя еврото

17.05.2025 14:26    

Пленум на БСП отчита днес 100-те дни на правителството "Желязков"

В Нощта на музеите: Стотици обекти ще работят до късно и безплатно (ПРОГРАМА)

Днес започва големият културен празник Европейска нощ на музеите.В тази съботна вечер повечето музеи и галерии ще са с вход

Иван Кирилов: Транспортът в София не се движи, докато не се удовлетворят исканията на работниците

"Транспортът в София не се движи, докато не бъдат удовлетворени исканията на транспортните работници, които са 300 лева увеличение на основните зап

Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов  се срещна с турският президент Реджеб Eрдоган в Истанбул. Това става ясно от публикация на Борисов във фейсбук.