"Не можем да отменим матурите или да променим датата. Те са свързани с кандидатстване и не са само в София. Можем да помогнем на директорите на училищата да превозят зрелостниците. Те са 11 000 в цяла София. Смятаме, че можем да се справим. Ще ангажираме целия автобусен парк на министерството. Кметът също е готов да съдейства", това каза в предаването "Денят започва с Георги Любенов просветният министър Красимир Вълчев.
По думите му има голяма вероятност стачката да продължи и в дните на зрелостните изпити, които са на 21 и 23 май.
"Не можем да гарантираме на 100 процента, че матурите ще минат безпроблемно в София. За останалите зрелостници в страната не очакваме проблеми. Има обаче голяма вълна на взаимопомощ. Включиха се родители, таксиметрови фирми, които са готови да превозват", обясни Вълчев.
Той поясни, че се обсъжда да няма синя и зелена зона около училищата.
"Не се обсъжда да сменим началния час на матурата. Това ще създаде много проблеми. Докато се разпечатват материалите ще има известен толеранс за закъснения, но учениците не трябва да разчитат на него", уточни министърът.
"Най-важното е учениците да са навреме в училище. Всичко останало им е обяснено много отдавна. Не би трябвало да има проблеми", каза още той.
Министър Вълчев каза, че в четвъртък и петък, които бяха учебни дни, малко ученици не са успели да намерят транспорт до училище.
"Има голяма взаимопомощ. Родители помагат на учители да се придвижат до работа. Това е впечатляващо, благодаря на всички, които го правят", заяви той.
Относно квесторите министърът увери, че също са включени в организацията за транспорт.
"Квесторите са 3000 само в София. Единици са заявили, че нямат транспорт и за тях е осигурен. В системата педагогическите колективи са изключително отговорни".
"Помолихме директорите да се ангажират с учениците от техните училища, въпреки че децата се явяват на матури в други учебни заведения", заяви Вълчев.
Той каза още, че е възможно да бъде обявено обучение в онлайн среда, ако това се наложи. Вълчев уточни, че няма толкова много отсъстващи ученици.
"Не можем да намалим лятната ваканция. Летата са топли, училищата ни нямат климатични инсталации. Дори да започнем интензивно климатизиране, няма да успеем за няколко години", уточни той.
Вълчев не отговори дали стачката е политическата атака. "Всяко едно искане си има своите основания. Винаги има възможности за оптимизация на разходите. Трудът на всеки един е важен и ценен. Шофьорите си имат основанията на своите искания. От друга страна всеки един кмет, министър работи с бюджетни ограничение".
"Аз говорих със синдикатите, няма как за един ден да се прекъсне стачката. Затова организирахме този извънреден щаб", обясни той.
Относно предмета "Добродетели и религии" той каза, че няма да бъде задължителен. "Това ще бъде час по възпитание в добро. Няма да се пишат оценки. Възпитателната функция е основна във всяка една образователна система и е факт, че ние тук не се справяме добре".