Патриарх Даниил отслужи света литургия в обновения храм „Св. Мина“ в столичния квартал

18.05.2025 12:47

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска света литургия в обновения храм „Св. Мина“  в софийския квартал „Слатина“.

Тържественото богослужение събра десетки вярващи, духовници и представители на местната общност, обединени в почит и молитва.

На тържествената света литургия присъства най-големият дарител за реставрирането на храма проф. дтн инж. Цоло Вутов, който дарява средства по Благотворителната програма „Български добродетели“. Самият професор дтн инж. Цоло Вутов е кръстен в тази църква. 

Всеотдайна и щедра подкрепа реставрацията на храма получава и от неговите синове д-р инж. Владимир Вутов и д-р инж. Иван Вутов.

Дългоочакваната реставрация става възможна благодарение и на широка обществена подкрепа – от скромни дарения по един или два лева до по-големи. 

Малката църква на 153 години е културно-исторически паметник. Издигната е на хълм, за да се вижда отдалеч две години след основаването на Българската екзархия, с дарения и труда на самите жители на Слатина.

Историята на храма “Свети великомъченик Мина” е обвита в местни легенди. Някои казват, че е построен върху останките на бивш манастир. Други твърдят, че някога е бил част от по-голям манастирски комплекс, редом с църквата “Света Троица”. Възрастни хора от Слатина твърдят, че революционерът Васил Левски се е крил зад стените му, макар че няма официални данни, които да потвърждават тази легенда. Църквата преживява тежки времена при комунизма. Тя е затворена през 1945 г., вратите ѝ са запечатани, стенописите є са варосани, а духовният ѝ глас е заглушен в продължение на десетилетия. Въпреки че е отворена отново след 1989 г., сградата остава в недобро състояние и е затворена отново след земетресението край Перник през 2012 г.

Едно от най-забележителните открития по време на ремонта на храма е оригиналният иконостас на църквата. Покрит с четири слоя боя по време на социализма, той е ценен пример за българското възрожденско изкуство, приписван като авторство на Самоковската школа.

Иконостасът, изработен от три вида екзотична дървета, се реставрира с любов и се позлатява отново. Той е изработен от прапрадядото на Виолета Златанова - Митар, един от първите строители на църквата.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Терзиев към шофьорите: Ще срещате отпор! Няма да говоря с хора, които държат за заложници цял град

18.05.2025 14:49    

Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници

Вълчев: Не можем да гарантираме на 100% безпроблемното провеждане на матурите в София

Не можем да гарантираме на 100 процента безпроблемното провеждане на матурите в София, тъй като се очаква стачката на транспорта да продължи и друг

Васил Терзиев: Отваряме училищните дворове за паркиране по време на матурите

Това, което със сигурност ще направим е да отворим училищните дворове, за да може там да се използват като зони за паркиране по време на ма

Шефът на БЛС: Здравната вноска да е 12% от осигурителния доход, сега е 8%

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се