Министърът на отбраната Атанас Запрянов участва в провелото се в Брюксел заседание на Съвета "Външни работи" с участието на министрите на отбраната на държавите членки на ЕС и на министъра на отбраната на Украйна, който се включи чрез видеоконферентна връзка. Това съобщиха от пресцентъра на МО.
Проведените в рамките на форума дискусии бяха фокусирани върху военната подкрепа за Украйна и отбранителната готовност на Съюза с акцент върху предложенията, заложени в Бялата книга за европейската отбранителна готовност 2030 и в Плана за превъоръжаване на Европа. Министрите на отбраната изразиха първоначални намерения на държавите членки за участие в съвместни проекти за придобиване на приоритетни способности.
Украинската страна информира за най-неотложните нужди на въоръжените си сили за защита на територията и гражданите си и за засиления производствен капацитет на украинската отбранителна индустрия. Бяха обсъдени възможностите за участие на Украйна в проекти по съвместно придобиване на отбранителни способности чрез механизми и инструменти на ЕС. Акцент бе поставен и върху възможните гаранции за сигурността на Украйна и интегрирането на украинската отбранителна индустрия в Европейската отбранителна технологична и индустриална база.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов сподели, че България, както и повечето от другите държави членки, е изправена пред три основни предизвикателства – бърза модернизация на въоръжените сили, адаптиране на българската отбранителна индустрия към стандартите на НАТО и осигуряване на ресурсите за това. Той подчерта, че за реализиране на националните ни интереси могат да се използват възможностите, предоставени от Плана за превъоръжаване на Европа и подкрепи развитието на стратегическия диалог с отбранителната промишленост и опростяването на законодателните актове на ЕС, свързани с отбраната и съвместното придобиване.
Министър Запрянов информира колегите си, че България вече е поискала от Европейската комисия активиране на националната клауза за дерогация по Пакта за стабилност и растеж, което ще позволи да бъдат увеличени разходите за отбрана. Той призова за подобряване на транспортната инфраструктура с двойно предназначение и за увеличаване на бюджета за военната мобилност в следващата многогодишна финансова рамка.
България подкрепи засилването на защитата на всички сухопътни, въздушни и морски граници на ЕС, като постави фокус върху източните граници, включително Черно море, и на способността на държавите членки за водене на пълния спектър от операции.
Министрите на отбраната на държавите членки на ЕС взеха участие и в заседание на Направляващия борд на Европейската агенция по отбрана, по време на което приветстваха новия изпълнителен директор Андре Денк. По време на дискусиите бяха подчертани ролята на Агенцията в реализирането на съвместни проекти на държавите членки за развитие на отбранителни способности и нейният капацитет за подпомагане на изпълнението на приоритетите на Съюза в областта на сигурността и отбраната.