Министър Вълчев да се вслуша в Съвета на ректорите - увеличение на таксите във ВУЗ не повече от 60%

08.07.2025 00:02

Коригиране на таксите, които сега са обявени от висшите училища за учебната 2025/2026 г., трябва да приеме законодателят. 

Министър Красимир Вълчев и депутатите да се вслушат в Съвета на ректорите - увеличение на таксите във ВУЗ не повече от 60%.

Съветът на ректорите предлага на депутатите да направят корекции в законопроекта за намаляване на таксите в платена форма на обучение. Ректорите искат таксите за платеното обучение да са по-ниски от предложеното - те да бъдат не по-малко от 60% от средствата за издръжка на студент, а не 75%, както е записано в законопроекта. 

Изненадващо в този спор се намесиха и самите студентите като техни представители поискаха увеличение с 20% на таксата спрямо предходната академична година за вече приетите във ВУЗ.

Това стана ясно по време на среща на  министъра на образованието и науката Красимир Вълчев с представители на ръководствата на университети и студентските съвети. Студентите се появиха и на пресконференцията на министъра, поканени от него, което вече дава друг облик на проблема.

Повишаването на студентските такси провокира призиви за протести,  които в настоящата ситуация могат да бъдат и политически “яхнати”.

Законопроектът за промени в Закона за висшето образование беше внесен дни след протест на студенти от Великотърновския университет заради увеличените в пъти такси и след заявка на просветния министър за спешни промени в закона.

Според този законопроект платеното обучение поскъпва драстично във всички държавни университети.

Най-драстично е вдигането на таксата в Софийския университет за платено обучение по химия от 9419 лв. на 28 366 лв, което е 300%

Таксата за "Химия" е малко над 28 000 лв, "Математиката" – 19 000. Около 27 000 лв. - такава годишна такса ще трябва да заплатят студентите, които искат да учат "Физика" в СУ. Таксата за специалност "Право" пък е близо 7 000 на година, повечето филологии - около 9 000, а за специалност "Психология" ще се плаща малко над 6000 лв. годишно.

 Увеличението на таксите за платено обучение за някои специалности е 50%, а за други е повече от 200%.

Това е удар срещу правото на образование, срещу настоящето и бъдещето на България, скочиха студентите и уверяват, че проблемът засяга всички държавни университети в България.

Формулата за изчисляване на таксата за платено обучение е зависима от средствата, които държавата и редовият студент плащат за едногодишно обучение. Издържката на студент се определя с решение на Министерския съвет, а след това се умножава по коефицинет в зависимост от специалността и се добавят проценти в зависимост от качеството на университета по всяко направление. Досега във формулата за таксите за студентите в платена форма се вземаше 100% от размера на норматива за съответната специалност.

Депутатите предлагат таксите за платеното обучение да не надвишава 75% от средствата за издържака на студент редовно обучение. Тази година обаче правителството увеличи значително нормативите, които определят годишната издръжка на студентите.

Според СУ съществуващата регулация и предлаганите изменения са силно рестриктивни спрямо държавните висши училища, ограничавайки способността им да провеждат собствена политика за развитие.

"Въпреки твърдението, че настоящите изменения ще доведат до понижаване на таксите за обучение, реално тяхното прилагане ще доведе до почти двойно увеличение спрямо миналогодишните. Те са съизмери и дори по-високи от таксите за обучение в някои чуждестранни университети в Европа, САЩ и Канада. Това поставя българските държавни висши училища в неконкурентна позиция и прави привличането на чуждестранни студенти на практика невъзможно", се посочва в позицията на Съвета на ректорите.

Отбелязва се, че тези високи такси в държавните университети създават конкуретно предимство на частните университети, защото те на са обхванати от тази регулация.

От "Алма Матер" отбелязват още, че повишаването на таксите не съответства на нивото на доходите в страната и силно може да ограничи достъпа до образование.

Софийският университет предлага промяна в Закона за висшето образование и определянето на праг от 60% от средствата за издържка на обучението, както и да действа правилото за заварено положение и да се запазят таксите от предишната академична година и да не се променят за студенти, започнали обучението си.

Министър Вълчев, който отначало подкрепяше законопроекта, смята, че таксите, които сега са обявени от висшите училища за учебната 2025/2026 г., ще могат да бъдат коригирани. Образователният министър обясни, че се предлагат допълнителни корекции в Закона за висшето образование, като така ще се избегне скокообразният ръст на таксите за студентите. Красимир Вълчев отбеляза още, че увеличение на таксите за висше образование има по цял свят и по принцип трябва да има, защото срещу таксите стоят заплати на преподаватели, а те също се повишават.

Освен това, министърът обяви, че се обсъждат мерки за засилване на интереса към инженерните и техническите специалности, включително чрез въвеждане на единен изпит по физика и присъединяване към вече съществуващия единен изпит по математика. Вълчев подчерта, че тази седмица това предложение трябва да влезе за гласуване на първо четене в пленарна зала и припомни, че законопроектът вече е минал първо през образователната комисия, но ще бъдат предложени поправки.

По думите на министъра в момента е повишена средната стойност на финансирането на един учащ в държавен университет, като е внесен законопроект, който предвижда намаляване на процента от държавната субсидия на таксите платено обучение.

Красимир Вълчев добави, че в редица професионални направления има и добавка за качество и реализация. Тя също участва в изчислението, заради което някои специалности в Софийския университет, които са с високи показатели за наука и реализация, има и най-голямо увеличение.

"Увеличението е за специалности, в които не можем да запълним държавната поръчка, като и за студенти платено обучение. Средната такса за студентите държавна поръчка е 1050 лева. За 10 години се е увеличила с 44%, а държавното финансиране с над 150%. Това означава, че страната финансира много по-голяма част от цената на обучението", уточни Вълчев.

Той е категоричен, че не трябва да се допуска средствата от бюджета за студенти държавна поръчка да се използват за финансиране на платено обучение, затова средните и допълнителните разходи на един учащ са премислени и промените в закона ще продължат.

Какво ще решат депутатите в крайна сметка предстои да разберем. 

"Законопроектът ще влезе в сила веднага и за идната учебна година, а таксите които са обявили висшите училища ще могат да бъдат коригирани", допълни просветният министър Вълчев. 

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Последни стъпки: Решаваща седмица за влизането на България в еврозоната. Левът отива в историята

08.07.2025 01:03    

Тази седмица България пише нова глава в съвременната си история.

Изгониха СПАМ от Студентски дом

Миналата седмица артистичните среди бяха разтърсени от скандал между независимото „СПАМ Студиос“ и Национален студентски дом, който при

Климатолог: Горещините не са нови, но вече се случват твърде често

Като аномалия – така климатологът Симеон Матев определи горещото време през последните дни. „Температурите, които наблюдаваме

Медицинският хеликоптер транспортира жена, пострадала при поход край Вихрен

59-годишна жена от Варна пострада при падане по време на поход под връх Вихрен. Транспортирана е с помощта на медицински хеликоптер до бо