WWF: Хората са виновни за над 90 на сто от горските пожари у нас

08.07.2025 11:13

Основните причини за възникването на горски пожари в България са свързани с човешка дейност. Над 90% от пожарите са възникнали след преднамерена намеса на хора или поради небрежност. Това сочи анализ на природозащитната организация WWF. Само в два до четири от случаите причината за възникване на пожар е естествена, като най-често става въпрос за възпламеняване от мълния. Това съобщиха от пресцентъра на WWF България.

Изследването обхваща периода от 2010 г. до 2024 г. и се базира на официална информация от институции като Изпълнителна агенция по горите, Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, Министерството на околната среда и водите и др. Палене на стърнища и растителни остатъци, изхвърляне на фасове, невнимателно боравене с открит огън, технически неизправности в горска и селскостопанска техника и умишлен палеж са сред причините за появата на пламъци.

През последните 15 години в България са регистрирани над 7000 горски пожара, обхванали над 1,1 млн. дка територия, показват данните. Само през 2024 г. у нас са избухнали близо 600 пожара, като особено засегнати са районите на Родопите, Странджа, Пирин и Сакар. От WWF отбелязват, че финансовите средства, необходими за справяне с щетите от тях, надхвърлят средствата от предишните седем години. На 80% от всички горски пожари възникват извън горските територии и впоследствие се прехвърлят в тях, сочи още анализът.

„За голяма част от пожарите в равнинните и хълмисти части на България е известно, че са стартирали от земеделски площи или пасища при изгарянето на стърнища, сухи треви или други растителни остатъци, след което са се разпространили в съседни горски територии“, коментират от организацията. Загуба на екосистема, биоразнообразие, места за туризъм са сред щетите, които причиняват горските пожари.

„Пожарите стават все по-интензивни, трудно контролируеми и все по-често навлизат в защитени територии“, каза Нели Дончева, ръководител на програма „Гори“ във WWF. Традиционно пожароопасният сезон има два пика – пролетен и летен. Напоследък обаче се наблюдава отклонение от нормата. Ставаме свидетели на голям брой пожари също в края на есента и дори в зимните месеци, отбеляза експертът. 

„С нарастващите климатични предизвикателства горските пожари в България ще се превръщат в още по-сериозна заплаха, ако не се вземат спешни мерки за превенция, контрол и ангажираност на всички заинтересовани страни“, предупреди Добромир Добринов, експерт по природозащитно законодателство във WWF.

Природозащитниците обединяват усилия с Националната асоциация на доброволците в Република България и търсят финансова подкрепа за екипиране и оборудване на доброволци огнеборци – незапалимо облекло, обувки, маски, специализирани пожарогасители и други консумативи за гасене на горски пожари. Част от даренията ще се отделят и за спасяване и рехабилитация на пострадали при пожар диви животни в Спасителния център за диви животни - Зелени Балкани в Стара Загора, съобщава WWF България.

Това, което причиняваме на природата, причиняваме на себе си и  на поколенията след нас. Колкото по-бързо реагираме, толкова по-малко жертви ще има. Нека бъдем отговорни“, призова Елена Ганчева, ръководител „Индивидуални дарения“ в организацията. 

Източник: БТА

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

БНБ започва отсичането на българските евромонети още тази седмица

08.07.2025 16:32    

Минути, след като официално беше потвърдено, че България става час

Румен Спецов: Българинът не бива да се страхува от еврото

Няма да има изненади и курсът ще бъде този, който се тиражира. Сроковете ще бъдат спазени. Българинът не бива да се страхува от еврото. Много бълга

Димитър Радев: Еврозоната не е просто шанс, а историческа перспектива за България

Присъединяването към еврозоната е стратегически избор, който носи стабилност, доверие и достъп до мощни финансови и икономически ресурси. Това заяв

В Съвета на ЕС бяха подписани документите за присъединяването на България към еврозоната

В Съвета на ЕС днес се състоя церемония по подписването на документите за присъединяване на България към еврозоната от 1 януари догодина. П