Симеон Дянков: От влизането в еврозоната печелят всички партии

09.07.2025 12:38

Председателят на Фискалния съвет Симеон Дянков коментира, че присъединяването на България към еврозоната е резултат от дългогодишна финансова дисциплина и стабилна фискална политика. Това той казва в интервю за "24 часа" днес и уточнява, че процесът започва още през 90-те години, когато финансов министър е Иван Костов, и продължава последователно до днес.

Според Дянков, България е покрила критериите за влизане в еврозоната още през 2008 г., а през последните години е следвала добри бюджетни практики. Той нарича въвеждането на еврото "заслужено признание" за стабилността на публичните финанси у нас.

„След влизането в Шенген, вече сме като всяка друга европейска страна. Това се харесва на голямата част от населението, макар че има и политически противници“, заявява Дянков.

Той обръща внимание и на политическата стойност на този акт, като посочва, че успехът е постигнат благодарение на съвместната работа на т. нар. "стари" партии – ГЕРБ, ДПС, БСП и "Демократична България". „Тези партии показаха, че заедно могат да направят много. Не им трябват патерици“, казва той, визирайки по-малките парламентарни формации.

По отношение на страха от инфлация, объркване при двойното отбелязване на цени и възможни спекулации, Дянков признава, че информационната кампания е започнала твърде късно и е била недостатъчна. Той подчертава необходимостта от засилено участие на експерти, общественици и медии в обяснителния процес, за да се избегнат конспирации и недоверие.

„Нашата банкова система е подготвена. Нямам съмнения, че ще се справи с техническите предизвикателства“, уверява Дянков и добавя, че известни затруднения – като опашки пред банките и неясноти около връщането на ресто в евро – са нормални и краткотрайни.

В интервюто се разглеждат и предложения за нови фискални политики. Сред тях е идеята за облагане на свръхпечалбите на банките – мярка, която вече е приета в няколко европейски държави. Дянков споделя също, че Фискалният съвет подготвя анализ по модела на Дания, където административните разходи се орязват ежегодно с 2 процента, без това да засяга сектори като образование, култура, пенсии и здравеопазване.

На въпрос дали въвеждането на еврото може да доведе до предсрочни избори, Дянков отговаря категорично: „Не виждам възможност за извънредни избори. От влизането в еврозоната печелят всички партии, и управляващи, и опозиция.“

Източник: "24 часа"


Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Димитър Гърдев: Можем да отстояваме националните си интереси и дебатът в ЕП за РСМ го показа

09.07.2025 17:42    

Докладът за напредъка на РСМ, който предстои да се гласува в ЕП, е

Росен Христов за претърсванията в дома му: Взеха ми всички средства за комуникация

Претърсиха жилището, на практика ми взеха всички средства за комуникация - айпад, лаптоп и телефон, и си тръгнаха и казаха, че ще ме уведомят.

Борисов за гласуването в ЕП за РСМ: Когато България е единна, можем да постигаме резултати

С огромно мнозинство Европейският парламент отхвърли всички текстове, свързани с "македонска идентичност и език" от доклада за напредък

БСП-ОЛ: Нелегалните сметища няма да изчезнат с вотове, а със законодателна подкрепа и инвестиции

„Вотът на недоверие по смисъла на рационализирания парламентаризъм е алтернатива на политическото мнозинство, формирало и подкрепящо правител