Йордан Петров, прокурорът от Софийската градска прокуратура, който наблюдаваше делата за "Осемте джуджета" и групата на покойния Мартин Божанов-Нотариуса, получи повишение във Върховната касационна прокуратура. Решението за командироването му е взето от изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов.
За да може да бъде командирован във Върховната касационна прокуратура, Петров трябваше да отговаря на няколко условия - да е обвинител в апелативна или окръжна прокуратура, да има поне 12 години стаж и ранг "прокурор във ВКП". Последното условие Петров изпълни отскоро, след като по предложение на и.ф. градския прокурор Емилия Русинова, Прокурорската колегия на ВСС го поощри с предсрочно повишаване в ранг.
Мотивите за повишението са "проявен висок професионализъм и безупречно и образцово изпълнение на служебните задължения и високи нравствени качества", според решението на колегията.
Работата по громките делаДо преди няколко седмици Йордан Петров работеше в отдел "Антикорупция" към Софийската градска прокуратура. Там той наблюдаваше дела по казусите с "Осемте джуджета", срещу групата за влияние на покойния Мартин Божанов-Нотариуса, както и преписки и досъдебни производства срещу магистрати.
След назначаването на Емилия Русинова за и.ф. градски прокурор, тя издаде заповед за ново разпределение на прокурорите по отделите. Йордан Петров беше преместен в отдел "Гражданско-съдебен надзор и административно-съдебен надзор".
Скандалът с проверката на съдията
В началото на годината прокурор Петров се оказа в центъра на скандал, след като стана известно, че е проверявал съдията, отказал да отнеме колата на осъдения за шофиране след употреба на алкохол Ивайло Цветков-Нойзи.
Съдия Мирослав Петров от Софийския районен съд поиска защита от Съдийската колегия на ВСС, като твърдеше, че неговата независимост е накърнена. Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет излезе с декларация, че прокурорската проверка представлява накърняване на съдийската независимост.
"Категорично се противопоставяме на всяко накърняване на независимостта на съдиите, оказване на натиск и влияние върху вътрешното им убеждение от страни в съдебното производство, включително от представители на прокуратурата", се казва в позицията на ВСС.