При девет партии в парламента, в предаването "Панорама" по Българската национална телевизия (БНТ) няма как всяка седмица да се канят всички от тях. Предаването има около 30 минути интервюта и около 30 минути репортажи, каза Тома Биков от парламентарната група на ГЕРБ-СДС на днешното заседание на Комисията по културата и медиите в Народното събрание.
На него днес беше изслушан председателят и членове на Съвета за електронни медии (СЕМ), на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, относно осъществения от СЕМ надзор върху дейността на Българската национална телевизия (БНТ) и Българското национално радио (БНР).
"Въпросът е за БНР и БНТ, които имат различен стил на програмата, но и двете са обществени медии. При БНТ има много повече възможност за даване на гледни точки, без коментар на водещия, а в БНР има някаква традиция водещите също да участват в коментирането на някакви събития", каза Биков. Той попита дали могат "БНТ и БНР да се стандартизират по някакъв начин, или да се създаде някаква обща рамка на обществените медии", която да е свързана с плурализма.
Председателят на СЕМ Симона Велева отговори, че по различен начин се водят разговорите в различни предавания в двете обществени медии. Тя отбеляза, че сега при девет парламентарни партии понякога е трудно да се даде трибуна за всяка от тях.
Членът на СЕМ Габриела Наплатанова каза, че коментарът е част от журналистическите жанрове и той допринася за изразяване на богатството в гледните точки. Журналистът също има право на гледна точка, на критично мнение и то дори е задължително да бъде критично, добави тя.
Колегите от предаването "Панорама" изпратиха подробна информация как се случва подбора на събеседници и това е свързано с актуалност, събитийност и с търсенето на плурализъм, каза Наплатанова.
Според мен няма драматичен проблем с плурализма в обществените медии и сигурно всички партии имат претенции за представянето си, но за мен обществените медии са единственият гарант за свободата на словото, колкото и да звучи крайно, заяви Тома Биков. Те се издържат с публични средства, лишени са от възможност за корпоративен натиск или имат възможност да не се поддават на него, за разлика от частните медии. Трябва да помислим и за тяхното финансиране, защото те са и културни институти, освен, че са медии, отбеляза народният представител.
Източник: БТА