Приключи разпитът на бившия служебен министър на енергетиката Росен Христов в в Антикорупционната комисия. Той продължи 6 часа. На излизане Росен Христов коментира, че са му задавали въпроси, на които вечер е отговарял. Според него проблемът е в приложението на договора "Боташ".
"Задаваха въпроси, на които вече съм отговарял. Надявам се, че успяхме да дадем повече детайли, за да може по-бързо да се придвижи това следствие и да се приключи това дело. Надявам се, че са доволни от моите отговори, те бяха обективни. Използвах всичко, което знам. Винаги съм съдействал. Вече многократно бях изслушан и в парламента, и комисия, и в пленарна зала, и в ДАНС давахме показания. Към момента нямам никаква нова информация по случая", обясни Росен Христов.
Според него проблемът е в приложението на договора след това.
"Проблемът е в приложението на договора. Въпросът е защо договорът не се използва пълноценно – една от вероятните причини е промяната в конюнктурата на пазара. Към 2022 година абсолютно всички в Европа заявяваха, че трябва да се откажем от доставките на руски газ и руските енергийни източници. През времето това не се случи", коментира Росен Христов.
Той е категоричен, че договорът е бил стратегически важен за България.
„Проблемът не е в договора. При подписването му абсолютно всичко е спазено. Той беше стратегически и все още е стратегически. Отказът от руски газ не е отменен, той се отлага във времето. Така че в цялата история, договорът вероятно ще се окаже изключително важен и финансово и стратегически. Това, което може да се направи към момента, е активни преговори в този транзитен период да се намалят евентуални плащания. В енергетиката е практика, когато се отклонят прекалено много пазарните условия, да бъдат проговаряне, въпреки че няма такива клаузи в тях. Такива случаи не са един или два прецедента", обясни бившият служебен министър на енергетиката.
Източник БНТ