Американският президент Доналд Тръмп обяви мита от 30 процента за Европейския съюз и Мексико в сила от 1-ви август. Тръмп разкри новите ставки в писма до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президента на Мексико Клаудия Шайнбаум, които публикува в социалната си медия Truth Social.
В писмата той предупреди, че ако някоя от двете страни се опита да отвърне с ответни мита, САЩ ще отговорят с увеличаване на американските тарифи. Както и в предишните писма, изпратени наскоро, Тръмп заяви, че както ЕС, така и Мексико ще избегнат тарифите, ако решат да строят или произвеждат продуктите си в САЩ.
Писмото до ЕС изглежда включва и нещо като заповед към Европа да премахне тарифите си, което е очевидно условие за всяка бъдеща сделка.
"Европейският съюз ще позволи пълен, отворен достъп до пазара на Съединените щати, без да ни се начисляват тарифи, в опит да намали големия търговски дефицит", написа в него Тръмп, съобщава Axios.
Той добави, че този тарифен процент може да се увеличи допълнително, ако Европейският съюз реши да предприеме ответни мерки, заявявайки, че нивото от 30% е "много по-малко от необходимото за премахване на неравенството в търговския дефицит".
По-рано тази седмица Тръмп публикува нови тарифни обявления за редица страни, включително Япония, Южна Корея, Канада и Бразилия, както и мита от 50% за медта.
ЕС се надяваше поне на предварително споразумение, което би предпазило съюза от това да стане поредния получател на писмо от Тръмп, с което се налага ново, всеобхватно мито върху европейския износ за САЩ, отбелязва CNBC.
На този етап Европейският съюз не успя да си осигури такова споразумение, въпреки че и двете страни наскоро сигнализираха за напредък в преговорите си, след като Тръмп оттегли заплахата си да наложи 50% мита върху единния блок.
Тръмп изпрати подобни писма до 23 други търговски партньори на САЩ тази седмица, включително Канада, Япония и Бразилия, определяйки общи митнически ставки, вариращи от 20% до 50%.
Писмата най-вече очертават новите митнически нива като необходима част от усилията на администрацията на Тръмп за бързо установяване на "по-реципрочна" световна търговска среда.
Доналд Тръмп се опита да направи това с един замах с обявяването на митата за "Деня на освобождението" на 2-ри април, когато наложи глобално минимално мито от 10% и по-високи тарифни ставки върху вноса от близо 60 отделни държави.
Обявяването предизвика дни на трескави продажби на световните пазари. Седмица по-късно Тръмп постави 90-дневна пауза върху почти всички по-високи тарифи.
Неговите търговски представители предположиха, че САЩ биха могли да сключат до 90 нови търговски сделки през този интервал от време. Но до момента, в който паузата трябваше да изтече в сряда (8-и юли), администрацията беше одобрила само предварителни споразумения с Обединеното кралство и Виетнам.
В понеделник обаче Тръмп удължи тази тарифна пауза до 1-ви август. Тарифните ставки, които той определи в последната си поредица от писма, е планирано да влязат в сила в същия ден.
В четвъртък Тръмп заяви пред NBC News, че планира да увеличи базовата си глобална тарифна ставка до 20%.
"Просто ще кажем, че всички останали страни ще платят, независимо дали е 20% или 15%. Ще го обсъдим сега", каза тогава Тръмп.