Емблематичният Мадарски конник ще бъде отличителният знак на българските евромонени. Най-разпознаваемият и единствен в Европа скален релеф ще бъде върху реверсната страна на 1, 2, 5, 10, 20 и 50 евроцента. Досега българските и чуждите туристи у нас държаха в ръцете стотинки с изображението на релефа, но след приемането на България в еврозоната българските евроцентове стават равностойно платежно средство.
Релефът е изсечен върху отвесна скала близо до шуменското село Мадара. За съвременната наука той е открит и описан за първи път през 1872 г. от австрийския археолог Феликс Каниц. Размерите на изображението са 2,6 метра във височина и 3,1 метра ширина. Композицията символизира победата над врага и напомня за триумфалните сцени в античността.
"Това е култова сцена от българското Средновековие, владетелска сцена, така да го кажем, където владетелят, конника пробожда звяра, лъва. В случая, смятат нашите историци, че това е Византия чрез лъва, а конникът, това е българският конник, победна сцена", коментира Юри Йоргов, уредник на музея в НИАР "Мадара".
Мадарският конник беше глобалният символ на България при влизането ни в Европейския съюз, сега отново е избран да представя страната ни пред 350 милиона европейски граждани. Община Шумен вече започна рекламна кампания за популяризиране на природните, културни и исторически забележителности. До дни ще бъде готов видеоклипът, който представя Мадарския конник и тракийските светилища около него.
"Освен това предвиждаме редица други инициативи като поставяне на информационни табели, информационни кампани. Мадара кандидатства за етикет за село, което е подходящо за развитие на селския туризъм. Поставянето на Мадарския конник на евромонетите ще подпомогне този процес", каза Даниела Русева, заместник-кмет на Шумен.
Хората също се включват в популяризиране на Мадарския конник. С обектив в ръка, в определен период от готината пред него застава и фотографът Иван Иванов.
"Трябва да се дебне специално осветление, което обикновено се случва юни-юли месец. По обяд идвам, когато слънцето близва скалата странично, да може да се очертае дълбокият релеф".
Мадарският конник е сред най-популярните туристически дестинации в региона, годишно се посещава от над 50 000 туристи. Освен чудесните си впечатления от релефа и природата около него, туристите могат да си вземат и колекционерска монета с изобразени Мадарския конник и герба на България.
Източник БНТ