Ухапване от змия - симптоми, първа помощ и кога да търсим лекар

Ухапване от змия - симптоми, първа помощ и кога да търсим лекар
23.07.2025 13:02

С настъпването на летния сезон и повишаването на температурите все повече хора прекарват време сред природата – на планина, до реки, в гората. Заедно с това обаче се увеличават и срещите със змиите, включително и с отровните видове, които се срещат у нас. Това съветват лекарите от Военномедицинска академия.

В България има общо 17 вида змии, като шест от тях са отровни – най-известните сред тях са пепелянката и усойницата. Именно тези два вида имат най-голямо значение за човешкото здраве. За щастие, сериозните инциденти са сравнително редки, а ухапванията в много случаи са т.нар. "сухи“ – т.е. без реално впръскване на отрова. И все пак, експертите предупреждават – трябва да сме подготвени и да знаем как да действаме, защото паниката може да се окаже по-опасна от самата змийска отрова.

Змиите обикновено хапят само когато се почувстват застрашени – ако ги уплашим внезапно, ако ги настъпим, или ако им препречим пътя за бягство. Повечето отровни змии преди да нападнат, проявяват предупредително поведение – съскат, издуват тялото си, нагъват се на S-образна форма, а по-младите често разклащат опашката си.

Ако все пак се стигне до ухапване, важно е да се разпознае дали е от отровна змия. Типичният признак са две ясно различими прободни ранички – следи от зъбите, които са на разстояние около половин до един сантиметър. За разлика от това, при неотровните змии ухапването изглежда като множество малки ранички, често подредени в полудъга или V-образно.

При ефективно ухапване (т.е. с инжектиране на отрова), в рамките на минути се появява силна, пареща болка, а мястото на ухапването започва бързо да отича. Понякога симптомите може да се проявят и след няколко часа – до 12 или дори 18 часа по-късно. Характерен белег са две малки хеморагични петна, които не изчезват при натиск. В първите 24 часа след инцидента е задължително да има медицинско наблюдение.

При такъв случай най-важното е да се запази спокойствие и да се действа хладнокръвно. Движението трябва да се ограничи максимално – по възможност ухапаният крайник да се обездвижи с шина, но без да се стяга кръвообращението. Добре е да се постави хладен компрес, да се свалят всякакви пристягащи аксесоари (пръстени, гривни, часовници) и да се отбележи точният час на инцидента. В никакъв случай не трябва да се правят разрези на раната, да се изсмуква кръвта или да се приема алкохол. Единственото правилно решение е незабавно да се потърси медицинска помощ.

Превенцията също е изключително важна. Когато сме сред природата, не трябва да бъркаме на сляпо в дупки, хралупи, под камъни или в стари постройки. При катерене трябва внимателно да оглеждаме первазите и цепнатините, в които ще поставим ръка – змиите обичат да се припичат на топли, открити места.

Лятото ни дава много възможности за разходки, почивки и приключения, но с тях идват и определени рискове. Ако сме информирани и подготвени, можем да реагираме адекватно и спокойно – защото именно това е ключът към безопасността.

Източник: novinite.bg

Здраве
Подобни  

В този ред трябва да ядете храните, за да отслабнете и да сте здрави

23.07.2025 11:50    

Редът, в който консумирате храни, може да повлияе на здрав

Как горещините влияят на здравето ни и как да се предпазим

На фона на горещините, пациенти препълниха чакалните в една от русенските клиники. Сред тях има и млади хора без никакви заболявания.

Лекар: Алкохолът, кофеинът и енергийните напитки да се избягват в горещите дни!

На фона на горещините, пациенти препълниха чакалните в една от русенските клиники. Сред тях има и млади хора без никакви заболявания.Как горещините

Смъртоносни бактерии, ядящи плът, са открити по турското крайбржие! Не се къпете с открити рани!

Здравни експерти от Турция предупреждават за наличието на опасните за хората бактерии "Vibrio parahaemolyticus" (Вибрио парахемолитикус) и "Vibrio