Кипър е пред водна криза, засилват ограничаването на потреблението

Кипър е пред водна криза, засилват ограничаването на потреблението
01.04.2026 10:06

Разширен беше обсегът на мерките за ограничаване на потреблението на вода в Кипър, предаде агенция ДПА, позовавайки се на информация на властите на острова. Те съобщиха, че налягането на водата в популярния туристически град Ларнака вече е намалено и е започнала информационна кампания по въпроса.

Предприеманите от правителството мерки целят да се намали потреблението на вода и да се избегне възможно прекъсване на водоснабдяване през летния период.

В края на март капацитетът на водните запаси на острова беше запълнен на едва 31,5 на сто, съобщават местната власт. Междувременно надеждите за попълване на запасите не са големи, тъй като дъждовният период на острова приключва най-късно през май.

В опит проблемът да бъде решен гражданите бяха призовани да използват съвестно водата. Препоръчва се вземането на кратък душ, миялните и пералните машини да бъдат използвани само когато са пълни, а водата да не бъде използвана за миене на автомобили.

Предвижда се и изграждане на нови станции за обезсоляване на морска вода. В момента на острова функционират 12 станции, но те не са достатъчни, смятат кметове на туристически курорти в южната част на острова, допълва ДПА. (БТА)

Източник: novinite.bg

Свят
Подобни  

Жега във Франция: Затворени училища и ограничена консумация на алкохол

22.06.2026 15:01    

Властите във Франция поставиха над една трета от

Подкрепен от Тръмп кандидат обяви победа в Колумбия, опозицията оспорва резултата

Оспорван балотаж на президентските избори в Колумбия завърши с минимална победа за кандидата на крайната десница Абелардо де ла Есприела, който спо

Брекзит на 10 години: Великобритания с по-слаб растеж, по-високи разходи и продължаваща несигурност

Десет години след референдума от 2016 г. последиците от решението на Обединеното кралство да напусне Европейския съюз продължават да оформят негова

Киър Стармър подаде оставка като министър-председател на Великобритания и лидер на Лейбъристката партия

Киър Стармър обяви, че се оттегля както от поста министър-председател на Обединеното кралство, така и от лидерството на Лейбъристката партия, след