Хегсет: Ормузкият проток е отворен, силите на САЩ ще останат в региона

Хегсет: Ормузкият проток е отворен, силите на САЩ ще останат в региона
08.04.2026 19:06

Американският министър на отбраната Пийт Хегсет заяви, че Ормузкият проток е отворен и че американските въоръжени сили ще "останат" в Близкия изток, за да гарантират, че Иран спазва прекратяването на огъня, предаде "Ройтерс", цитирана от БТА.

Министърът посочи, че САЩ са постигнали решителна военна победа над Иран и че ракетната програма на Техеран е била на практика унищожена.

Хегсет и генерал Дан Кейн - председател на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ, дадоха пресконференция, след като Доналд Тръмп снощи се отказа от масирана атака срещу Иран - два часа преди крайния срок, който беше поставил на Техеран да отвори блокирания Ормузки проток.

Кейн заяви, че военните цели на САЩ в Иран са постигнати, но прекратяването на огъня е само пауза и американските сили остават готови да възобновят бойните действия. Хегсет предупреди Иран, че ако не предаде урана си, САЩ са готови да го конфискуват, посочва "Франс прес". "Що се отнася до урана, наблюдаваме го. Знаем какво притежават и те ще го предадат, а ние ще го получим. Ще го вземем, ако се наложи. Можем да го направим с всички необходими средства“, заяви министърът по време на пресконференцията.

Източник: novinite.bg

Свят
Подобни  

Жега във Франция: Затворени училища и ограничена консумация на алкохол

22.06.2026 15:01    

Властите във Франция поставиха над една трета от

Подкрепен от Тръмп кандидат обяви победа в Колумбия, опозицията оспорва резултата

Оспорван балотаж на президентските избори в Колумбия завърши с минимална победа за кандидата на крайната десница Абелардо де ла Есприела, който спо

Брекзит на 10 години: Великобритания с по-слаб растеж, по-високи разходи и продължаваща несигурност

Десет години след референдума от 2016 г. последиците от решението на Обединеното кралство да напусне Европейския съюз продължават да оформят негова

Киър Стармър подаде оставка като министър-председател на Великобритания и лидер на Лейбъристката партия

Киър Стармър обяви, че се оттегля както от поста министър-председател на Обединеното кралство, така и от лидерството на Лейбъристката партия, след