ГЕРБ: С детска отвертка и флашка отворихме машина и я забихме. Вотът може да се компроментира!

16.04.2026 20:26

Политическа партия ГЕРБ даде брифинг в централата на партията. Административният секретар на партията Цветомир Паунов и заместник-кметът на Пловдив по дигитализация, европейски проекти, бизнес развитие и образование Владимир Темелков съобщиха, че са били наблюдатели в показания от ЦИК склад, където се складират машините.

"Поставихме множество въпроси по сигурността на машината и възможност за отваряне на капака и ненарушаване на пломбите, вместо това бяхме вербално нападнати от членовете на ЦИК и "Сиела" и не получихме надеждни отговори", каза Паунов. Той призова всички членове на ЦИК и Министерството на електронното управление за повече прозрачност.

"Машината е остаряла. С детска отвертка успяхме да отворим машина. В склада няма видеонаблюдение. 10 000 машини може да са отваряни. Отделно в машините имат два скрити USB порта, 1 порт за интернет. Това води до съмнение дали може тази машина да се включи безжично в Интернет? Влязох с най-простата флашка и веднага забих компютъра, заяви зам.-кметът на Пловдив по дигитализация и образование Владимир Темелков."

"Софтуерът на машината е изтекъл преди година, машините са 15-годишни. В помощ на ЦИК дойде представител на друга партия - Божидар Божанов, и той обясни как работят машините. Когато ги питахме заедно ли работят, отговорът беше "Не" и нищо повече. Призоваваме ЦИК да пломбират целия корпус на машината. Не е сериозно в 21 век да се пломбира с пластмасови плобми. Моля ви гарантирайте сигурността на вота на гражданите", призова Темелков.

Очаквайте подробности!

По-рано днес от Централната избирателна комисия (ЦИК) показаха склада, където се съхраняват устройствата, както и процеса по инсталиране на софтуера.

В склада присъстваха и представители на част от парламентарно представените партии и коалиции.

"Тук са обособени работните места, върху които се инсталират всички машини и се проверят съответно от държавните служители, които са осигурени от Министерството на електронното управление (МЕУ). Всяка машина се проверява, верифицира се, прибира се в куфара, палетизира се и оттам се поставят машините за транспортиране в страната", обясни заместник-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева.

До момента не са установени затруднения при инсталирането на устройствата.

"До момента всичко върви гладко, добре, нормално. Всяка машина се проверява. Всяка машина е инсталирана с удостоверения софтуер и това е удостоверено с хеш кода, който се изписва на машините", добави Матева.

Още в събота ще бъде направена финална проверка дали машините работят коректно.

"Когато се предаде машината на секционната избирателна комисия (СИК), се пуска, за да се види, че работи, разпечатва се диагностичен доклад и се оставя до следващия ден да е готова, за да започне изборният ден", поясни тя.

Служебният министър на електронното управление Георги Шарков също потвърди, че подготовката върви по план.

По думите му процесът се извършва от специалисти, които работят на три смени, а всяка поставена пломба се описва в специален протокол.

"Пломбата, която се поставя, се записва в специален протокол от служителя", уточни министърът.

Матева допълни, че пломбите се поставят в отделението с флашките и се записват както от техник на "Сиела Норма", така и от държавен служител.

По време на посещението възникна напрежение, след като представители на ГЕРБ-СДС настояха машините да бъдат напълно разглобени за проверка. От ЦИК обаче отказаха подобно действие.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Безплатна медицинска помощ на плажа? Имате право, но с условие

22.06.2026 14:31    

„Ако сте здравноосигурен пациент и сте на морето, имате право да п

България е първа в ЕС по поскъпване на горивата през май

Цените на горивата и смазочните материали за лични превозни средства в Европейския съюз са се увеличили с 20,7 на сто през май спрямо същия месец 2

Издирваният Невзоров се появи пред собствениците на имоти в Баба Алино

Украинецът Олег Невзоров - инвеститорът в Баба Алино - се е появил на среща днес със собствениците на имоти в скандалния комплекс, съобщиха

Добрев: Борих се мъжки, отстоявах принципите си и се гордея с това. Феновете: ГЕРБ няма да е същата!

След като обяви, че напуска политиката, Делян Добрев излезе със специално послание към неговите симпатизанти, които във Фейсбук създадоха група &ld