300 000 евро обезщетение за смърт на гъркиня след Covid ваксинация

300 000 евро обезщетение за смърт на гъркиня след Covid ваксинация
20.04.2026 14:00

Гръцки съд даде високо обещетение за смърт в резултат на ваксина срещу Covid. Жената, за която беше заведено делото, е починала след ваксинация с медикамента на "Астра Зенека" срещу Covid-19.

Съдът постанови, че ваксинацията е следствие от държавна политика за обществено здраве и следователно държавата е отговорна за последствието, предаде БНР.

Здравното министерство направи опит да докаже, че ваксинирането е било доброволно, следователно държавата не носи отговорност, което съдът в Атина отхвърли.

Роднините на починала жена ще получат обезщетение в размер на 300 000 евро от държавата.

Според адвокатите това съдебно решение се счита за значимо, защото може да доведе до разглеждане на много подобни случаи за странични ефекти от ваксината. Най-важното в тези случаи е медицинската експертиза, която доказва причинна връзка с ваксината, поясняват адвокатите.

Източник: novinite.bg

Здраве
Подобни  

8-те най-често срещани консерванти в храната, които вредят на сърцето и кръвното налягане

24.06.2026 16:03    

Често използвани хранителни консерванти могат да бъдат свързани с

Първи случай на ебола във Франция, проследяват контактните лица

Франция регистрира първия си случай на ебола, след като лекар, завърнал се от хуманитарна мисия в Демократична република Конго, е дал положителна п

Внимание мазут: Прониква през кожата и носи риск

Мазут продължава да изплува по плажовете на Южното Черноморие. Сигналите до РИОСВ за замърсявания с нефтопродукти са повече от 40.Д-р Радосл

СЗО: Горещата вълна в Европа застрашава здравето на хората

Генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус предупреди, че горещата вълна в Европа „излага здравето на хо