САЩ може да останат без ракети заради войната в Иран

САЩ може да останат без ракети заради войната в Иран
22.04.2026 18:16
lockheedmartin.com

Американската армия е изчерпала значителна част от запасите си от ключови ракети по време на войната с Иран. Сега съществува краткосрочен риск да се стигне до недостиг на боеприпаси при бъдещ конфликт, ако такъв възникне през следващите няколко години. Това коментираха експерти и трима души, запознати с последните вътрешни оценки на запасите на Министерството на отбраната на САЩ.

През последните 7 седмици от войната американската армия е изразходвала най-малко 45% от запасите си от ракетите Precision Strike, поне половината от системата за защита THAAD, които са предназначени за прехващане на балистични ракети, и близо 50% от запасите си от системата за противовъздушна отбрана „Пейтриът“ , според нов анализ на Центъра за стратегически и международни изследвания. Тези числа до голяма степен съвпадат с класифицираните данни на Пентагона за американските запаси, споделиха източниците, запознати с оценката.

По-рано тази година Пентагонът е подписал серия от договори, които ще помогнат за увеличаване на производството на ракети, но срокът за доставка, необходим за възстановяване на тези системи, е между 3 и 5 години дори при увеличен капацитет, посочват експертите от Центъра и източниците.

В краткосрочен план САЩ вероятно разполагат с достатъчно бомби и ракети, за да продължат бойните операции срещу Иран при всякакъв сценарий, ако нестабилното примирие се провали. Но броят на критично важните боеприпаси, останали в запасите на САЩ, вече не е достатъчен за противопоставяне на съперник от близък мащаб, като Китай, и вероятно ще са необходими години, преди наличностите на тези оръжия да се върнат до нивата отпреди войната.

„Големият разход на боеприпаси създаде прозорец на повишена уязвимост в западната част на Тихия океан“, заяви пред Си Ен Ен Марк Кансиан, пенсиониран полковник от Морската пехота на САЩ и един от авторите на доклада. „Ще отнеме от 1 до 4 години, за да се възстановят тези запаси, и още няколко години след това, за да се увеличат до необходимите нива“.

В изявление пред Си Ен Ен главният говорител на Пентагона Шон Парнел заяви, че армията разполага с всичко необходимо.

„Откакто президентът Тръмп встъпи в длъжност, ние проведохме множество успешни операции в различни командвания, като същевременно гарантирахме, че американската армия разполага с дълбок арсенал от способности за защита на нашите граждани и интереси“, каза той.

Американската армия е изразходвала също приблизително 30% от запасите си от крилати ракети „Томахоук“, над 20% от запасите си от далекобойни ракети и около 20% от ракетите „Стандарт-3“ и „Стандарт-6“. Ще са необходими около 4 до 5 години, за да бъдат заменени тези системи.

Тези изчисления за намалелите запаси от ракети рязко контрастират с неотдавнашното твърдение на президента Доналд Тръмп, че САЩ не изпитват недостиг на каквото и да е въоръжение - въпреки че той поиска допълнително финансиране за ракети заради въздействието на войната с Иран върху съществуващите запаси.

„Искаме финансиране по много причини, отвъд дори това, за което говорим във връзка с Иран“, заяви Тръмп миналия месец, визирайки искането за допълнителни средства за Пентагона. „Що се отнася до боеприпасите, особено от най-висок клас, имаме много, но ги съхраняваме“.

„Това е малка цена, за да сме сигурни, че оставаме на върха“, добави той.

Неотдавнашните споразумения на администрацията на Тръмп с частни компании би трябвало да увеличат производството, но краткосрочните доставки на тези ключови боеприпаси остават сравнително ниски заради малките поръчки в миналото, се отбелязва в доклада на Центъра.

Преди началото на войната председателят на Обединения комитет на началник-щабовете генерал Дан Кейн и други военни лидери са предупредили Тръмп, че продължителна военна кампания може да повлияе на запасите от оръжия на САЩ - особено на тези, които подпомагат Израел и Украйна.

От началото на конфликта демократите в Конгреса също изразяват безпокойство относно количеството използвани боеприпаси и какво би означавало това за отбраната на САЩ в Близкия изток и извън него.

„Иранците имат способността да произвеждат много дронове „Шахед“, балистични ракети със среден и къс обсег и разполагат с огромни запаси“, заяви миналия месец сенаторът демократ от Аризона Марк Кели.

„Така че в един момент това се превръща в математически проблем - как ще попълним запасите от боеприпаси за противовъздушна отбрана? Откъде ще дойдат?“, попита той, пише bTV.

Източник: novinite.bg

Свят
Подобни  

Анди Бърнам се очертава като следващия министър-председател на Великобритания

23.06.2026 09:05    

Анди Бърнам се очертава като следващ министър-председател на Обеди

Жега във Франция: Затворени училища и ограничена консумация на алкохол

Властите във Франция поставиха над една трета от страната под червена тревога за горещини, отмениха някои спортни събития на откри

Подкрепен от Тръмп кандидат обяви победа в Колумбия, опозицията оспорва резултата

Оспорван балотаж на президентските избори в Колумбия завърши с минимална победа за кандидата на крайната десница Абелардо де ла Есприела, който спо

Брекзит на 10 години: Великобритания с по-слаб растеж, по-високи разходи и продължаваща несигурност

Десет години след референдума от 2016 г. последиците от решението на Обединеното кралство да напусне Европейския съюз продължават да оформят негова