ОАЕ напускат ОПЕК и ОПЕК+, нанасяйки сериозен удар върху петролните групировки

ОАЕ напускат ОПЕК и ОПЕК+, нанасяйки сериозен удар върху петролните групировки
28.04.2026 16:50

Обединените арабски емирства заявиха във вторник, че напускат ОПЕК и ОПЕК+, нанасяйки тежък удар върху групите износителки на петрол и техния фактически лидер - Саудитска Арабия, като това става в момент, когато войната с Иран причини исторически енергиен шок и разклати световната икономика, съобщава Ройтерс.

Напускането влиза в сила от 1-ви май, според изявление на Министерството на енергетиката на страната, цитирано от Emirates News Agency.Министърът на енергетиката на ОАЕ Сухаил ал-Мазруи сподели, че макар страната му да е част от тези организации "от дълго време", тя вярва, че светът ще се нуждае от повече енергия в бъдеще. Имайки това предвид, Абу Даби смята, че това е подходящият момент да излезе от петролния алианс.Ал-Мазруи също така отбеляза, че този ход ще помогне на ОАЕ да отговори на променящото се търсене, като производството на петрол в страната ще се увеличава "постепенно".

Загуба на ОАЕ, които бяха дългогодишен член на ОПЕК, може да създаде хаос и да отслаби групата, която обикновено се стреми да покаже единен фронт въпреки вътрешните разногласия по редица въпроси - от геополитика до производствени квоти.Производителите от ОПЕК в Персийския залив вече се затрудняват да превозват петрол през Ормузкия проток - критичен тесен воден път, през който обикновено преминава една пета от световния суров петрол и втечнен природен газ, поради ирански заплахи и атаки срещу кораби.Но излизането на ОАЕ от ОПЕК представлява голяма победа за президента на САЩ Доналд Тръмп, който обвини организацията, че "ограбва останалия свят", като завишава цените на петрола, отбелязва Ройтерс.Тръмп също така свърза военната подкрепа на САЩ за Персийския залив с цените на петрола, заявявайки, че макар Съединените щати да защитават членовете на ОПЕК, те "експлоатират това, като налагат високи цени на петрола".Ходът идва, след като ОАЕ, които са регионален бизнес център и един от най-важните съюзници на Вашингтон, критикува другите арабски държави, че не са направили достатъчно, за да защият емирствата от многобройни ирански атаки по време на войната.Ануар Гаргаш, дипломатическият съветник на президента на ОАЕ, критикува реакцията на арабските страни и страните от Персийския залив на иранските атаки по време на сесия на Форума на влиятелните лица в Персийския залив в понеделник."Страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив се подкрепяха взаимно логистично, но политически и военно, мисля, че позицията им е била най-слабата от историческа гледна точка. Очаквах тази слаба позиция от Арабската лига и не съм изненадан от нея, но не съм я очаквал от Съвета за сътрудничество в Персийския залив и съм изненадан от нея", посочи Гаргаш.

Източник: novinite.bg

Свят
Подобни  

Анди Бърнам се очертава като следващия министър-председател на Великобритания

23.06.2026 09:05    

Анди Бърнам се очертава като следващ министър-председател на Обеди

Жега във Франция: Затворени училища и ограничена консумация на алкохол

Властите във Франция поставиха над една трета от страната под червена тревога за горещини, отмениха някои спортни събития на откри

Подкрепен от Тръмп кандидат обяви победа в Колумбия, опозицията оспорва резултата

Оспорван балотаж на президентските избори в Колумбия завърши с минимална победа за кандидата на крайната десница Абелардо де ла Есприела, който спо

Брекзит на 10 години: Великобритания с по-слаб растеж, по-високи разходи и продължаваща несигурност

Десет години след референдума от 2016 г. последиците от решението на Обединеното кралство да напусне Европейския съюз продължават да оформят негова