Директорът на Националния военноисторически музей: Поклон пред героизма

06.05.2026 10:49

Директорът на Националния военноисторически музей (НВИМ) доц. д-р Соня Пенкова отправи празничен поздрав към българските военнослужещи и отдаде почит към поколенията воини, отдали живота си за Родината.

„Много поводи за гордост имаме и ние тук във Военно-историческия музей. Честит празник на хората с пагони и без пагон, на българската армия, на въоръжените сили, на Министерство на отбраната. Поклон пред героизма на загиналите, сила и смелост пред предизвикателствата на живите. Благодарим ви!“, заяви тя.

Пенкова припомни дългия исторически път на честването на Гергьовден като Ден на храбростта и празник на Българската армия. „Дълга история има този празник в Третото българско царство и след това започва честването му като ден на храбростта, който събира на едно място носителите на Ордена за храброст, деня на възкачване на Батенберг на българския престол и също така рождения ден на руския император“, обясни тя.

По думите ѝ, военните паради са неизменна част от традицията. Доц. Пенкова подчерта, че честванията имат дълбоки корени и извън столицата.

„Военни паради в българската история се провеждат от самото начало още от 1879 година по различни поводи. Дори в Рилския и в Пробърженския манастир“, посочи тя.

Тя припомни и съвременното възстановяване на традицията: „През 1991 година за първи път бяха изнесени на 6 май знамената с почетен караул. Тръгна, воден от президента доктор Желев, продължи до Света Неделя, мина покрай Свети Георги и спря на Незнайния войн“.

Директорът на НВИМ обърна внимание и на начина, по който историческите факти се интерпретират днес. „Има много история и много памет събрана. Тук има много поуки, които ни е все още трудно четем, защото носят белега на политическа конюнктура“, заяви тя.

Пенкова представи и една от ключовите експозиции на музея – посветена на военните художници. „Изложбата, която открихме в чест на празника, показва един друг прочит на духа на българската армия. Прочит през четката, през палитрата на военните художници“, обясни тя.

Тя допълни, че творците са работили в изключително тежки условия: „Те наистина правят това, независимо от упреците, които понасят, защото пресъздават образа на българския войник навсякъде - в окопите, в атаката, в зловещото му време“.

Особено внимание тя отдели и на човешките страдания във войните: „Само при Чаталджа си отиват 1500 български войници. Много трудни битки имало тогава“.

Източник: Нова тв

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Гълъб Донев представи проектобюджета: Няма да отнемаме права и да намаляваме доходи (ВИДЕО)

24.06.2026 17:00    

Няма да отнемаме права и да намаляваме доходи. Това заяви финансов

Новият състав на ЦИК: Ще работим за повишаване доверието на обществото в изборния процес

Първото заседание на Централната избирателна комисия (ЦИК) започна днес в 14:00 ч.  "Аз и чл

Емил Радев: Завеждам дело срещу Терзийски! Лъжа е, че Олег Невзоров и баща ми са съдружници!

 Ще заведа дело срещу депутата от ПП Йордан Терзийски и срещу всеки, който се опитва да въвлича мен и семейството ми в скандала &bdquo

Белобрадова, ДБ: Нужни са образователни промени за децата с хронични заболявания

90 ученици са приети в столични гимназии по реда за деца с хронични заболявания след тазгодишното Национално външно оценяване след 7. клас,